Kudret Kokoshi/ Në Burrel më shumë vuajtje se në kampet naziste

26 Dhjetor 2022, 22:33

#reporttv #dosjak I diplomuar për jurisprudencë në itali, një prej juristëve më të spikatur Shqiptarë të paraluftës, një patriot i kulluar dhe poet brilant, Kudret Kokoshi, do ta kishte vijimin e jetës së tij që gjatë Luftës së dytë botërore e deri kur të mbyllte sytë pas rënies së komunizmit, një ferr të vërtetë, ku do të ecte, gjithsesi me krenari dhe pa e ulur kokën kurrë. në vitin 1942, do të plagosez në demonstratën antifashiste në Prizren prej fashistëve italianë, në fund të Luftës i tradhëtuar nga komunistët shqiptar do të kallëzohej tek gestapo dhe do ta merrnin e do ta internonin në kampet naziste të përqendrimit, ku veç falë zotit do të mbijetonte. Fundi i Luftës, dhe triumfi i Forcave Aleate mbi Gjermaninë naziste do sillte një rreze shprese tek ai dhe shumë të të internuar të tjerë në atëo kampe përqendrimi, por ndërsa kudret Kokoshi vendos të kthehet në atdhe, këtu e priste nëj tjetër kalvar vyajtjesh, pasi për plot 2 dekada do ta mbanin të burgosur në burgjet më famëkeqe të komunizmit, dhe fill pas daljes prej tyre nëj tjetër lloj burgu e priste jashtë...

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha