Ludovik Nikaj, i ekzekutuar dhe pa varr prej komunistëve

8 Qershor, 19:47

Kjo është historia e ekzekutimit misterioz të Ludovik Nikajt, një prej aktivistëve të grupeve të para komuniste, i kthyer në Shqipërinë e pasluftës pas tre viteve internim në Itali. E vërteta e ngjarjes së majit 1942, që e vuri Ludovik Nikajn në qendër të hakmarrjes së komunistëve. Një letër ftesë e Nexhmije Hoxhës, kerkesa e tij për të takuar Enver Hoxhën, arrestimi i beftë në portin e Durrësit dhe torturat e tmerrshme në Degën e Brendshme në Tiranë, deri tek një gjyq fals që e dënoi me vdekje.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha