Nikë Bushgjoka: Nana ime n'kufijt e legjendës

21 Dhjetor 2021, 08:59

Nikë Vuksan Bushgjoka është nji prej fëmijëve të mbijetuar të kampit të Tepelenës. Ai ishte i internuar atje se bashku me nenen e tij Drane Jakja, Motren Zoja, dhe vellain e vogël Zef, i cili në moshën 8-vjeçare vdiq në kampin e Turanit. Historine e rrallë të zhvarrosjes së shtrave të tij dhe mbajtjen fshehur deri ne ditën e lirimit e mandej varrosjen në vendlindje e tregon vetë NIka, duke na deshmuar një gjest të rralle të nënës së tij Dranes, si sfide ndaj regjimit komunist, për të te mos i humbur eshtrat e të birit.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha