Post tërmeti, menaxhimi dhe fatura

16 Dhjetor 2019, 07:06

TIRANE-Zana Guxholli, ish-këshilltare e Sali Berishës kur ishte kryeministër, e ftuar në emisionin 'Pa Protokoll' në Report Tv u shpreh se qeveria nuk e menaxhoi si duhet situatën tragjike pas tërmetit. Ajo u shpreh se  Shqipërisë i mungojnë strukturat dhe përgatitjet për t'u përballur me situata të tilla. Për Guxhollin, asnjë nga qeveritë nuk e ka marrë kaq seriozisht problemin sizmik, kur Shqipëria është ndër vendet me sizmikë të lartë.

"Ky tërmet tregoi sa të pa përgatitur ishim ne, qeveria dhe individët dhe strukturat e tjera. U tregua paaftësia totale për të menaxhuar situata të tilla, emergjenca civile ku është, ka para në buxhet, a i ka tamam dhe si i ka shpenzuar? Përgatitja e atyre që merren me emergjencën na la pa fjalë, shihje në TV policët që mundoheshin të nxirrnin trupat dhe nuk dinin. Sapo filluan ndihmat, pamë skuadrat e specializuara, pasi falë tyre e menaxhuam këtë situatë. Treguan se nuk kishim menduar asnjëherë për një situatë të tillë, megjithëse dihet...ne na mungojnë strukturat dhe përgatitjet. Kjo nuk është gjë e sotme, kjo ka munduar edhe në qeverisjen e mëparshme, të para-ndryshimeve.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha