Receta e ditës - Birjan me pulë dhe Hasude / Pjesa e parë

29 Janar 2019, 14:40

Receta e pare: Birjan me pulë

Përbërësit:

1 pulë mesatare

1 qepë e madhe

320 gr oriz

Kripa dhe piper i zi

1/2 lç piper i kuq

3 lgj vaj ulliri

1 lgj gjalp

Përgatitja:

Pastrojmë dhe presim pulën në copa, e lajmë dhe e thajmë dhe më pas e vendosim në një tenxhere me pak vaj ulliri (1 lgj) dhe e kaurdisim për pak. Sapo mishi të ndryshojë ngjyrë e mbulojmë me ujë dhe e lemë të ziejë për 15-20 minuta duke shtuar në të ½ lç kripë.

Ndërkohë në një tenxhere të cekët shtojmë 2 lugë vaj ulliri dhe qepën të grirë hollë. E kaurdisim qepën derisa ajo të zbutet mirë, shtojmë në të orizin dhe vazhdojmë t’i kaurdisim së bashku për 3-4 minuta. Shtojmë pak piper të zi, piper të kuq, lëngun e pulës (fillimisht ½), 1 lugë gjalpë, 1 koncentrat pule . I përziejmë derisa gjalpi dhe dado të shkrijnë. Vendosim copat e pulës, shtojmë lëngun e mbetur dhe e vendosim tavën me birjan në furrë në temperaturën 200 gradë Celsius për 20 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha