Receta e ditës - Biskota me limon dhe makarona me ton e limon / Pjesa e parë

10 Tetor 2019, 13:31

Biskota me limon

Përbërësit:

1 vezë

100 gr sheqer

100 ml vaj

1 bustinë pluhur pjekës

Lëkura e 1/2 limon

Lëngu i 1/2 limon

Sheqer pluhur

Përgatitja:

Vendosim një vezë të plotë në një tas dhe shtojmë sheqer, vaj, pluhur pjekës, lëkura e ½ vaj limon dhe 300 gr miell duke e shtuar atë gradualisht dhe duke e punuar brumin derisa të formohet  një brumë i butë dhe elastik. Bëjmë një role me brumin dhe e ndajmë në 2-3 cm në pjesë me qëllim që biskotat të dalin me të njëjtën madhësi. Bëjmë sfera mesatare dhe i lyejmë dhe i lyejmë me sheqer pluhur e më pas i vendosim në një tepsi ku kemi futur letër pjekje. Vendosim biskotat në furrë në temperaturë 180 gradë Celsius për 20 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha