Receta e ditës - Bukë me vezë, djathë e perime dhe mëlçi pule me verë e rrush / Pjesa e dytë

28 Tetor 2019, 12:15

Mëlçi pule me verë dhe rrush

Përbërësit:

1 qepë

2 thelpinj hudhra

600 gr mëlçi

50 ml verë të bardhë

80 ml krem pane

150 gr rrush pa fara ( i bardhë)

50 gr stika pishe

100 gr spinaq

Kripë dhe piper i zi

Vaj ulliri

Përgatitja:

Ngrohim vajin në tigan në nxehtësi mesatare dhe kavardisim qepën për 3-5 minuta derisa të zbutet dhe të zverdhet pak.

Shtojmë mëlçitë e pulës, kripën dhe piperin dhe i gatuajmë ato për 2-4 minuta, duke i trazuar lehtë derisa të zverdhen pak.

Gjatë kohës që gatuajmë mëlçitë kavardisim pa yndyrë stikat e pishës.

Shuajmë mëlçitë dhe qepën me verë. Shtojmë pak krem pana , rrushin e prerë në gjysmë, spinaqin dhe i lëmë të vlojë, duke shtuar në fund stikat  pishës. Rregullojmë shijen me kripë dhe e shërbejmë të ngrohtë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha