Receta e ditës - Byrek me kremviçe,speca,djathë dhe fasule me pançetë dhe spinaq/ - Pjesa e dytë

25 Tetor 2019, 10:55 | Përditesimi i fundit: 2019-10-25 12:46:28

Fasule me pançetë dhe spinaq

Përbërësit:

2 lugë gjelle vaj ulliri

100 gr pançetë ( në kubikë)

3 thelpinj hudhra

250 gr fasule të gatuara

600 gr spinaq

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja: Ngrohim vajin dhe skuqim pançetën derisa të marrë ngjyrë të kuqerremtë. Shtojmë hudhrën të grirë hollë dhe e gatuajmë për 30 sekonda. Shtojmë fasulet të kulluara dhe i lëmë të marrin një valë për 2 minuta. Shtojmë spinaqin sa të bjerë volumi i spinaqit dhe rregullojmë shijen me kripë dhe piper të zi. E lëmë derisa spinaqi të thahet për 2 minuta, shtojmë pançetën nëse e kemi larguar, por mund t’I gatuajmë edhe së bashku. E shërbejmë menjëherë.

Minutat në vazhdim pjekim edhe disa gështenja!

Programe të tjera

Shiko të gjitha