Receta e ditës - Çomlek me mish dhe Revani me niseshte / Pjesa e dytë

27 Shtator 2019, 12:50

Revani me niseshte

Përbërës:

 

300 gr niseshte

300 gr sheqer

600 ml ujë

100 gr gjalpë ose vaj

Bajame

Kanellë

Përgatitja

Qërojmë bajamet nga lëkura dhe i pjekim pa yndyrë. Bashkojmë në një tas niseshten  dhe ½ e sheqerit dhe ujë. Pra, raporti është një masë niseshte plus një masë sheqer plus 2 masa ujë, nëse do merrni si njësi matëse një kupë ose një gotë dhe 2 masa ujë.

Përziejmë me dorë niseshten me sheqerin, shtojmë ujin dhe I trazojmë derisa të mos ketë më kokrriza. Nëse nuk mundeni ta trazoni mirë, kalojeni në sitë pasi të ketë shkrirë sheqeri

Vendosim ½ e sheqerit në një tenxhere dhe e lemë të shkrihet derisa të bëhet caramel, shtojmë niseshtene tretur me sheqer dhe e trazojmë me lugë druri ngadalë derisa masa të lidhet dhe të ngurtësohet e të shkëputet lehtë nga luga. Shtojmë bajamet e copëtuara dhe e hedhim masën në një tepsi të lyer me gjalpë.Spërkasim siipër me sheqer dhe e pjekim në furrë derisa sheqeri sipër të karamelizohet. Por nëse nuk doni ta shtroni në tepsi mund ta bëni dhe lugë lugë dhe ta servirni duke e spërkatur verëm me pak kanellë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha