Receta e ditës - Fileto pule me perime në furrë dhe krem maskarpone me kumbulla/ Pjesa e dytë

18 Shtator 2019, 11:45

Receta e dytë: Krem maskarpone me kumbulla

Përbërësit:

250 gr maskarpone

60 gr sheqer

30 gr sheqer pluhur

100 gr krem pane ëmbëlsire

Vanilje

1/2 lç lëng limoni

lëkurë limoni

400 gr kumbulla

Përgatitja:

Rrahim kremin e panës.

Në një tas tjetër hedhim maskarponen duke I shtuar 30 gr sheqer pluhur dhe lekurën e lëngun e limonit. E trazojmë mirë sat ë znbutet pak dhe shtojmë panën lugë lugq derisa të trazohen së bashku dhe të formohet një masë homogjene.

E vendosim në një xhep pastiçerik.

Ndërkohë karamelizojmë 60 gr sheqer dhe shtojmë në të kumbullat të prera në feta. E lëmë të ziejnë për 8-10 minuta më pas I alternojmë ato në një gotë me pak krem dhe kumbulla për dekor. I lëmë të ftohen në frigorifer dhe I servirim të ftohta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha