Receta e ditës - Kek i kripur me djathë e erëza dhe Supë krem me presh e avokado / Pjesa e parë

9 Dhjetor 2019, 13:09

Kek i kripur me djathë dhe erëza

Përbërësit:  

3 vezë

1 filxhan çaji kos

1 filxhan çaji vaj Olim

1 filxhan çaji qumësht

1 lugë çaji sheqer

4-5 filxhan çaji miell

1 lugë çaji pluhur pjekës

1/2 lugë çaji sodë buke

1/2 lugë çaji kripë

100 gr djathë i bardhë

1/2 tufë koper

1/2 tufë majdanoz

Susam

12-15 kokrra ullinj

Përgatitja:

Vendosim në një tepsi letër pjekje dhe lyejmë tavën me pak gjalp dhe e spërkatim atë me susam.

Në një tas rrahim 3 vezë, shtojmë kosin, e përziejmë me vezët, shtojmë vajin, qumështin, pak sheqer.

Në një tjetër tas përziejmë produktet e thata, miellin, pluhurin pjekës dhe sodën e bukës. Më pas i shtojmë pak nga pak tek tasi me vezë dhe qumësht, e trazojmë dhe shtojmë pak kripë dhe djathin e thërmuar si dhe erëzat, majdanozin dhe koperin pasi i kemi përzier mirë. Vendosim brumin duke e niveluar në një tepsi. Vendosim sipër disa ullinj dhe e vendosim në furrë, në temperaturë 190 gradë Celsius, për 35 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha