Receta e ditës - Mish viçi me bizele dhe verë e ngrohtë / Pjesa e dytë

10 Shkurt 2020, 13:07

Verë e ngrohtë

Përbërësit:

150 gr sheqer

1.5 litër verë e kuqe

6-7 karafil

3 shkopinj kanellë

4-5 aniçe

1 lugë kafe vanilje

Arrëmoskat

Lëkurë limoni

Lëkurë portokalli

3 lugë gjelle lëng limoni

100 ml lëng portokalli

4-5 feta xhinxher

Përgatitja:

Fillimisht lajmë mirë limonin dhe porkokallët. Vendosim një tigan të thatë në të cilin vendosim sheqerin, 400 ml verë (2 gota), duke shtuar më pas të gjithë përbërësit e tjerë.

Lëmë të ngrohet vera në temperaturë të ulët duke e trazuar derisa të trashet dhe të marrë trajtën e një shurupi.

Shtojmë pjesën tjetër të verës dhe e përziejmë për 5-7 minuta derisa të ngrohet plotësisht, por jo të valojë. E shërbejmë të kulluar, ose me përbërësit që janë në tigan.

Programe të tjera

Shiko të gjitha