Receta e ditës - Patate të mbushura me proshutë e krem djathi dhe patate me qumësht e djathë / Pjesa e dytë

24 Shtator 2019, 11:53

Receta e dytë: Patate me qumësht dhe djathë.

Një recetë e thjeshtë në tigan.

Përbërësit:

-          600 gr patate

-          1 e ½ e lugës gjalp

-          ½ gotë qumësht

-          100 gr djathë kaçkavall i butë

-          2 lugë parmixhan i grirë

Përgatitja:

Fillimisht ziejmë patatet dhe i presim ato në feta. Lyejmë një tigan me gjalp ambienti dhe sipërfaqen e tiganit e mbulojmë me feta patateje. Mbi patate shpërndajmë përsëri disa cifla të vogla gjalpi. Me ndihmën e një luge spërkatim patatet me 3-4 lugë qumësht.

Shpërndajmë disa feta të holla me djathë të butë kaçkavall, si për shembull djathë prevolo ose emental dhe e pudrosim lehtë me parmixhan.

Shtresën me djathra e mbulojmë sërish me patate dhe përsëri e spërkatim me  copëza gjalpi, qumësht, djath të butë  dhe parmixhan.

Tiganin e mbulojmë me një kapak dhe e vendosim të ziejë në temperaturë mesatare për 10 minuta. Më pas, tiganin e vendosim në furrë, në grill, për 5 minuta në temperaturën 190°C, derisa siperfaqja të marrë një ngjyrë të artë dhe parmixhani të bëhet krokant.

Kjo recetë mund të serviret me sallatë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha