Receta e ditës - Pulë me patate, bizele dhe Rizoto me rukol, karkaleca / Pjesa e dytë

23 Tetor 2019, 11:23

Rizoto me rukola dhe karkaleca

Përbërësit:

300 gr karkaleca

300 gr oriz

100 gr rukola

1 thelpi hudhër

1 qepë

150 ml verë të bardhë

1.2 litër lëng perimesh

Vaj ulliri

1 lugë gjelle gjalp

4 lugë gjelle parmixhan i grirë

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Pastrojëm karkalecat. Përgatisim lëngun e perimeve (1.2 litër) dhe e lëmë në zjarr që të qëndrojë e ngrohtë. Qërojmë hudhrën dhe e grijmë imët. Qepën e presim në kubikë të vegjël. Lajmë rukolën dhe pastrojmë bishtat. Në një tigan ngrohim një lugë gjelle vaj ulliri, shtojmë në të hudhrën sa të zbutet dhe shtojmë rukolën, duke ruajtur pak për dekor.

Kavardisim rukolën për një minutë në temperaturë të ulët dhe shtojmë 1 filxhan çaji lëng perimesh dhe e lëmë të ziejë për 2 minuta. Më pas e vendosim në blender dhe e kthejmë në salcë apo krem. Rregullojmë me kripë dhe piper shijen dhe e lëmë të rrijë e ngrohtë.

Në një tigan të thellë ngrohim 2 lugë gjelle vaj, kavardisim qepën derisa të zbutet, shtojmë orizin dhe e trazojmë së bashku me qepën për 1 minutë derisa kokrrat e orizit të vishen me yndyrë. E shuajmë me verë të bardhë dhe e trazojmë derisa vera të avullojë. Shtojmë lëng perimesh, kripë, piper të zi dhe dhe e lëmë të ziejë derisa të përthithë lëngun e perimeve për 14 minuta.

Kontrollojmë gatimin e orizit duke lënë pak lëng supe, shtojmë salcën me rukola dhe 1 lugë gjalp, parmixhan, i përziejmë dhe i lëmë të ziejnë për 3 minuta.

Ndërkohë në një tigan skuqim karkalecat. Servirim orizin duke e dekoruar me ruloka të freskët dhe karkalecat e skuqur.

Programe të tjera

Shiko të gjitha