Receta e ditës - Spinaq me qumësht e vezë dhe supë e ftohtë me karrotë / Pjesa e dytë

10 Qershor 2019, 15:50

Receta e dytë: Supë e ftohte me karrotë

Përbërësit:

400 gr karrota

200 gr bukë (e ftohtë)

1 l kos ose dhallë

3 thelpi hudhër

100 gr bajame të grira

2 lgj uthull të bardhë

4 lgj vaj ulliri

kripë+ piper i zi

majdanoz

Përgatitja:

Fillimisht ziejmë karrotat në ujë të vluar për 15-20 minuta. Presim bukën në copa dhe pjesën më të madhe të bukës e njomim me 150 ml dhallë duke e lenë të bymehet për disa minuta.
Pjesën tjetër të bukës së mbetur e thekim në një tigan pa yndyrë.
Hudhrat të prera në copëza, miellin e bajameve, karrotat e ziera dhe dhallën e mbetur e kalojmë në blender duke e kthyer në pure. Më pas shtojmë dhe bukën e zbutur, dy lugë uthull, vaj ulliri, kripë dhe piper të zi. E vendosim supën në frigorifer për 1 orë të ftohet dhe e servirim në një pjatë duke e zbukuruar me kubikë buke të thekur, pak vaj ulliri dhe majdanoz të grirë imët.

Programe të tjera

Shiko të gjitha