Receta e ditës - Tavë me patate, kunguj e djathë dhe fërgesë me domate e vezë / Pjesa e dytë

3 Korrik 2019, 11:00

Fërgese Me Domate Dhe Vezë

Përbërësit:

800 g domate

1 lç sheqer

4 thelpinj hudhër

100 g djath ose gjizë

4 kokrra vezë

kripë

50 ml vaj ulliri

Përgatitja:

Ngrohim furrën në temperaturën 200ºC. në një tepsi ku kemi shtruar letër pjekje vendosim kungujt e prera në feta rrumbullake dhe pasi të kemi spërkatur me pak vaj, i vendosim në furrë për 15-20 minuta.

Ndërkohë që piqen kungujt në një tigan me 2 lugë gjelle vaj kaurdisim qepën të prerë në feta. E kaurdisim sa të zbutet dhe shtojmë specat e grirë hollë në fije. I trazojmë sa të zbuten dhe shtojmë domatet e prera në kubikë, të qëruara nga lëkura. Shtojmë kripë, piper e pak rigon dhe I ziejmë për 10 minuta. Në një tigan të thellë skuqim patatet. Në një tas rrahim 3 kokrra vezë më panën dhe 1 lugë gjelle miell. I përziejmë mirë dhe shtojmë në të kripë, piper të zi e pak rigon.

Në një tepsi të lyer me vaj shpërndajmë 2-3 lugë gjelle salcë të përgatitur me qepë, spec dhe domate. Mbi të shtrojmë një bazë me patate të skuqura e pak rigon. Mbulojmë patatet përsëri me kimën e përgatitur e djath të thërrmuar. Shpërndajmë kungujt duke krijuar një shtresë të dytë dhe e spërkatim me djath të thërrmuar e kimë. Në fund shtrojmë shtresën e tretë me patate. Shpërndajmë mbi të vezët të përzier me pana. Nëse dëshironi në fund mund të shtoni djath të butë pice.

Programe të tjera

Shiko të gjitha