Receta e ditës - Tavë me patate, kunguj e djathë dhe fërgesë me domate e vezë / Pjesa e parë

3 Korrik 2019, 11:01

Tavë me patate, kunguj dhe djath

Përbërësit:

500 g kungull të njomë

1 kg patate

4 lgj vaj ulliri

2 qepë të kuqe

1 spec i kuq

1 spec jeshil

500 g domate

kripë + piper të zi + rigon

100 g djath te bardhë

3 kokrra vezë

200 ml krem pana

1 lgj miell

Përgatitja:

Lajmë dhe pastrojmë domatet nga lëkura duke i vendosur në ujë të valuar për 1 minutë. Pasi qërojmë lëkurën e domateve i presim ato në kubikë. Ngrohim vajin dhe shtojmë domatet e sheqerin. I lëmë të ziejnë për 10-12 minuta. Ndërkohë kur domatja të ketë shteruar shtojmë pak kripë, djathin e thërrmuar ose gjizën dhe e përziejmë. Rrahim vezët, i shtrojmë mbi domate dhe ulim temperaturën e sobës në minimum duke vendosur kapakun me qëllim që veza të mpikset ngadalë. Nuk e trazojmë në moment por pas 2-3 minutash e trazojmë ngadalë dhe përsëri vendosim kapakun. E shërbejmë të ngrohtë.

Kjo recetë e zonjës Vjollca kushton 470 lekë dhe ishte Griselda nga Tirana ajo që gjeti vlerën e saktë duke u bërë fituese e vlerës 2000 lekë të reja. Ashtu si Griselda edhe ju mund të bëheni fitues duke gjetur koston e saktë të recetës dhe duke telefonuar në numrin 044 400 101

Programe të tjera

Shiko të gjitha