Receta e ditës -Turli me thjerrëza e perime dhe omletë me perimet e stinës / Pjesa e dytë

14 Tetor 2019, 11:06

Receta 2

Omletë me perimet e stinës

Përbërësit:

100 gr karrota (1 karrotë)

150 gr lakër e bardhë

200 gr spinaq

3 thelpinj hudhra

3 lugë gjelle vaj

Kripë dhe piper i zi

1 lugë gjelle miell

3-4 vezë

Përgatitja:

Pastrojmë karrotën dhe e grijmë me rende. ¼ e një lakre të vogël e grijmë shumë hollë dhe e vendosim në ujë me tas e shpëlajmë mirë dhe e kullojmë dhe e vendosim në një tas me karrotën.

Grijmë spinaqin hollë. Thelpinjtë e hudhrave i presim në copëza të vogla.

Në tigan vendosim 3 lugë gjelle vaj ulliri, hudhrat dhe i kavardisim për 1 minutë.

Shtojmë lakrën e karrotën dhe i kavardisim derisa ato të ulin volumin, shtojmë spinaqin dhe kripën dhe i kullojmë perimet për të larguar ujin e tepërt dhe i vendosim në një tas, shtojmë 1 lugë gjelle miell dhe e përziejmë me perimet e gatuara. Shtojmë 3-4 kokrra vezë (varet nga madhësia).

Ngrohim 3 lugë gjelle vaj, shtojmë vezët dhe perimet dhe vendosim kapakun për 5-8 minuta në temperaturë mesatare. Kthejmë omletën me ndihmën e një pjate dhe përsëri vendosim kapakun dhe për 5 minuta të tjera. E servirim në pjatë të ndarë në 4 pjesë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha