SHBA, ushtria amerikane përdor 18 000 kg eksploziv për të testuar aeroplanmbajtësen

21 Qershor, 09:36 | Përditesimi i fundit: 2021-06-21 10:03:11

Marina amerikane ka realizuar një shpërthim prej të kontrolluar në det, në fuqinë e një tërmeti 3.9 ballë, për të testuar rezistencën e një anije luftarake, aeroplanmbajtëse.

Provat u realizuan të Premten e kaluar rreth 100 milje larg brigjeve të Florida dhe pamjet u shpërndanë  nga kamerat e Institutit Detar të SHBA.

Shpërthimi i 18,143 kg lëndë shpërthyese ngriti një kolonë gjigante uji. Testi është i pari nga tre të ashtuquajturat ' prova të Plota Shock Shock´ (FSST) të krijuara për të simuluar performancën e aeroplanmbajtësit në një situatë. Në fund të provave, USS Gerald R. Ford do t'i nënshtrohet "modernizimit, mirëmbajtjes dhe riparimit" dhe gjashtë muaj më vonë do të hyjë në shërbim.

Kategori të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha