Vendi të shkojë drejt mbylljes totale? Mjeku Shapo nga Londra: Nuk bëhet për shkak të fushatës elektorale! Mjeku Xhaxho: Duhet të ashpërsohen masat

26 Shkurt, 23:03

#reportTV #lajmeshqip #lajme Për Specialistin e Shëndetit Publik, mjekun Laidon Shapo, vendi ynë duhet të ashpërsojë masat në lidhje me COVID, madje edhe të shkojë drejt një lock down. Por sipas mjekut që jeton dhe punon në Londër, gjatë një interviste në emisionin 'Pa Protokoll' në Report Tv, askush nga klasa politike në këto momente nuk do të ishte në gjendje që të ndërmerrte masa të tilla për shkak të zgjedhjeve që do të mbahen në vendin tonë. Duhet “lockdown” për të marrë efekte pozitive, më duket hipotetikisht nuk bëhet për asrye fushate elektorale. Kush do të ishte pro që gjithë marsit ta mbyllte në ‘lock down’, kur jemi në prag të zgjedhjeve elektorale. Kush do të ishte pro një lock down?! Askush nuk e do! Janë bërë studime këtu në Britani nga ‘lock down’ i parë. Në Britani nga të gjitha ndërhyrjet, ‘lock down’ ishte ndërhyrja më me vend që solli benefite maksimale.Na duhen ca masa të tjera.’- tha Shapo. Po ashtu mjeku shtoi me tej se në Shqipëri ka mbërritur varianti britanik i Covid. ‘Mendoj se ka mbërritur në Shqipëri varianti anglez. Habitem si nuk u është kthyer përgjigja. Mendoj se kanë hyrë.’- tha Shapo. Mjeku Roland Xhaxho tha se ‘lock down’ është masa e fundit që mund të marrë qeveria, dhe se kjo masë duhet të vendoset nga komitete më të zgjeruara. ‘Lock down është masa e fundit që mund të marrë qeveria, duhet të vendoset nga komitete më të zgjeruara. Unë mendoj se personalisht, në Shqipëri është diçka ekonomike. Nëse ndodh lockdown shteti duhet të paguajë. Me specifikat tona si komb është e vështirë të gjesh një mesatare të artë. Duhen provuar edhe masat e forta, se shqiptarët po u bërtite e respektojnë. Kapacitetet e spitaleve, të sëmurët që po trajtohen, edhe ato që janë në shtëpia është një numër shumë i madh. Unë do të thoja të bëhej një rritje e madhe e testeve, teste të shpejta.’- tha Xhaxho.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha