POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Akuzat për të vëllain/ Rama: Xhafaj qëndron si ministër, materiali i PD-së mashtrim!

Kryeministri Edi Rama ka deklauar sot në mbledhjen e grupit parlamentar të PS se materiali audio i publikuar nga Partia Demokratike për Agron Xhafajn, nuk është asnjë provë kompromentuese për vëllain e tij, ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafaj.

Rama e bazoi deklaratën e tij te një ekspertizë ndërkombëtare që sipas tij kishte dalë në konkluzionin se materiali i opozitës ishte o montuar dhe jo autentik.

Reagimi i kreut të qeverisë vjen pas sulmeve të PD dhe LSI ditët e fundit, të cilët kërkojnë dorëheqjen e Xhafajt pas akuzave për të vëllanë e tij se është dënuar në Itali me 7.2 vite burg për trafik droge.

Ne nuk jemi të rënë nga qielli, ëngjej jo e jo, s’jmei as të pagabueshëm, dhe a stë paprekshëm asesi nga të këqijat q prekin njeërzit kur ul;en në një karrige. Por ne kemi një dallim themelor me ta, ne socialistët e mandatar nga populli historikisht por edhe sot marrim përgjegjësitë për vendin dhe mbajmë përgjegjësi për veten. Ndërsa ata janë të papërgjegjshëm në raport me vendin, dhe sa për veten e kanë lënë peng që prej 1991 te një njeriu. Parimi i atij pengmarrësi për thuajse 30 vjet, unë të ngre dhe unë të mbaj. Mjafton të bësh atë që them unë dhe mund të vrasësh, vfjedhesh, godasësh dhe unë s’të lëshoj gjallë. Kjo kulturë prej bajraku stalinist, është kultivuar si një mortje, jo vetëm në oborrin e PD por ehd etë një pjese të shoqërisë tonë. Te ne ska qenë kurrë kështu dhe s’do të jetë dot ëkshtu, sepsen e nuk jemi njësoj si ata, jemi ndryshe, shumë ndryshe. Nuk është rastësi që po të thesh kokën prapa, sa herë atyre u është dhënë mundësia të dnërtojnë Sjhqipëirnë e tërë, kanë shkatërrura e prishur më shumë se s akant ndërtuar. Ndërsa ne qysh prej lindjes se PS gjithnjë kemi ndërtuar dhe ndrequr, më shumë se sa i kemi dëmtuar.

Për t’u kthyer tek unë, në këtë familje politike gjithsecilit i është dhënë një mundësi për të bërë një punë, por vendin e punës secili duhet ta mbajë vet me dinjitet dhe rezultate. Unë jam bërë copë për të mbrotjur punën e një ministri,m e nhjë kryetari bashkie, që ia di dhe ia vlerësoj punën që bën, kur të gjithë e kanë rrehtuar me kundërshtitë e tyre, por mos prisni  kurrë të mbroj askënd për të bërë avokatin e kudoqoftë kur është fjala për t’u përballur me akuzat e organeve të drejtësisë. Kur Saimir Thairi u dënua me arrest shtëpie, unë kisha faj sipas atyre që shkojnë pas Berishës, sepse e mbrojta nga arresti me burg. Po ashtu unë kisha faj si ndër tanët pse e lëshova dhe nuk e mbrojta nga arresti i shtëpisë. E kam me tanët, ku hyj unë këtu në këtë mes, dhe pse duhet të hyj unë në këtë mes? Unë nuk di të tallem me ndërin e jahstëzkaonshëm që më kanë bërë ata që më kanë zgjedhur duke më dhënë pasurinë më të madhe, mundësine e rrallë fare që të udhëheqë vendin e tij për një periudhë kohe. Po mos besoja në ato që them s’do bëja dot gjithçka në këto vite mes zjarrit dhe baltës.

Akuzat ndaj ministrit të Drejtësisë bëhen nga Partia Demokratike, por ato s’mund të neglizhohen.

Një grup ekspertize ndërkombëtar më ka konfirmuar se përgjimi ëhstë tërësisht i montuar.

Ministri i Brendshëm nuk duhet të përgjigjet, as ligjërisht, as moralisht. Ministri i Brendshëm duhet të vazhdojë të ushtrojë detyrën, ndërkohë që prokuroria mund të vazhdojë hetimin e saj të thelluar. Përsëris kërkesën e kreut të grupit parlamentar. Kjo është një sfidë e madhe e drejtësisë. Në këtë sfidë, prokuroria dhe gjykatat duhet t'u japin provën e të vërtetës shqiptarëve. Të provojnë autenticitetin e përgjimit, ndryshe askush nuk duhet të luajë mish për top"

Edi Rama në mblehdjen ë grupit parlamentar të PS

Autenciteti i audios mbetet për t'u konfirmuar nga prokuroria. Por menjëherë pas këtij zhvillimi, Agron Xhafaj kallëzoi për shpifje në Prokurorinë e Tiranës tre zyrtarët e PD. Sipas tij, përgjimi është i sajuar dhe se zëri që dëgjohet në audio, nuk është i tij.

l.q.
Komento

Komente

 • CAMERIA ESHTE E JONA: 16/05/2018 21:48

  Largoni keta hajdutet (PD dhe PS dhe LSI) Keta janë fundrrinat e Grekeve dhe Serbeve. Shqiptaret janë ne ngritje dhe politika Amerikane po na ndihmonë shumë por edhe shteti Gjerman! Duhet te ecim perpara drejt idealit tone per Bashkim Kombetar!

  Përgjigju
 • Faik: 16/05/2018 20:30

  Zoti XHAFAJ tani duhet të Veprosh me Dorë të Hekurt kundër KRIMINELËVE të PD KRIMIT dhe SKUTHAVE HAJDUTË të LSIsë HAJDUTËRISË , sepse VËLLAI juaj Agron Xhafaj NUK më ka futur Duart në XHEP as mua , as 4 MILJON SHQIPTARËVE të tjerë . Ata që na kanë futur DUART në XHEP janë KRIMINELËT dhe HAJDUTËT e Vërtetë që duhen NDËSHKUAR një Orë e më Parë ! A e patë O Popull atë PETRIT HAJDUT VASIL SHurraqin sesi reagoi për Vëllain e Fatmir Xhafës ?! PETRIT HAJDUT VASILI duhet të VARET tek SHESHI SKËNDËRBEJ , për ato MILJONAT e €UROVE që ju ka VJEDHUR SHQIPTARËVE , përfshi këtu edhe Familjen e NDERUAR dhe të RESPEKTUAR të AGRON XHAFËS! Gjithë VLORA e përkrah FATMIR XHAFËN dhe VËLLAIN e tij Trim , por gjithashtu gjithë VLORA e NEVERIT dhe URREN PD KRIMIN , DROGËN , VJEDHJËN dhe LSInë (LesheLinë) HAJDUTËRINË ! Këta të PAUDHË të PD KOKAINËS dhe LSI GRABITJES që VJEDHJEN e POPULLIT të tyre e Konsiderojnë TRIMËRI , ZGJUARSI dhe ZOTËSI , kurse Popullin e NDERSHËN që nuk VJEDH , e quajnë Budalla dhe Frikacakë!!! U SHOFTË FARA dhe RRACA e ndyrë e PD KRIMIT dhe LSI GRABITJES ! Mos I Gëzofshi dhe i VJEDHSHI Gjak nga GOJA PARATË e VJEDHURA ju BANDITËT e Fëlliqur të PD HEROINËS dhe LSI ZHVATJES.

  Përgjigju
 • Drejtesia: 16/05/2018 16:43

  Vettingu duhet te vazhdoje me hapa te pashmangshem kundra ketyre se ndryshe do vazhdoj te jet i pa llogaritshem demi qe po i shkatojne shqiperis njerez gjak-prishur si Lulezimi, Saliu, Monika e Salijani! Duhen pastruar me ç'do kusht kusaret e plepave se per ndryshe ketu do te triumfoje vetem vjedhja vrasja dhe intriga qe 27 vjet po prodhohet nga kjo parti qe si e tha dhe Rama, nje karagjozllek kombetar i pashoq. Duhet te japin llogari per te gjitha demet qe i kane sjell keti vendi. Boll me ,me keto mashtrime qe prodhojne destabilitet.

  Përgjigju
 • Andet: 16/05/2018 16:42

  Doli prap bllof PD

  Përgjigju
 • Likja: 16/05/2018 15:50

  Mos e rruni hic fare per lapanjozet PD-LSI,jane funderrinat dhe turpi i ketij vendi,te ben moral nje deshtake nje funderrine si Monika,nje kriminel si Saliu,nje kryehajdut si Like Floriri apo Bashe ziu qe nuk ka kapacitetin e nje femije,jane te vetmit per genjeshtra e mashtrime.

  Përgjigju
 • Njetri: 16/05/2018 15:34

  Bravo prokuroria te nxjer prova smund te ikim me hamendje..pastaj vetem pse nxori pd salinjani me lulin nuk eshte e besushme keta jan mashtrusa... shiko kush del ne shesh stresi me te jatin vaj me det shqiperia ku eshte katandisur me keta njerez te felliqur

  Përgjigju
 • Daja: 16/05/2018 15:18

  E kane zili Fatmir Xhafen zullumqaret e PD-LSI,qofte per inteligjencen,integritetin dhe pergatitjen e tij profesionale,plehrat te gjithe bashke nuk e arrijne dot,kjo eshte e gjitha

  Përgjigju
 • Fahri Spiuni: 16/05/2018 14:56

  c"far pret prokuroria per hapjen e hetimeve per. Alibejn Bardhin dhe ket pe.... Salijani per shpifje dhe mashtrim.

  Përgjigju
 • Donela: 16/05/2018 14:35

  Po nuk u denua Sali Kerrma ky vend nuk gjen paqe

  Përgjigju
  • Tirona: 16/05/2018 18:54

   Kjo eshte zgjidhja!!!

 • Prej nje Shpati..: 16/05/2018 14:19

  le te shohim se cka do te ndordhe me Xhafajn ketu nuk vendos rama por Amerika dhe Gjermania

  Përgjigju
 • Roza: 16/05/2018 14:10

  Largoni e denoni ashper Saliun, burimin e te keqes ne Shqiperi qe ne qenien e tij te lige rendojne krime te medha dhe mos u merrni me Agron Xhafen, qe as ka vrare as ka vjedhur. Hiqni Saliun qe te vijme rehat ne atdhe, se na I ka nxirre ate vend. Si shtiga e Borebardhes.

  Përgjigju
 • Ramazoni: 16/05/2018 13:17

  PELINVALLEQE MASKARALLEQE POLITIKANESH VELLAI I XHAFES ESHTE TRAFIKANT TAHIRI ESHTE TRAFIKANT ED RAMA ESHTE BERE SYLESH ME QELLIM QE TRAFIKANTET TE VEPROJNE TE LIRE DHE PS SI PARTI DROGE TE MARRE PERQINDJEN E KETIJ AKTIVITETI KRIMINAL

  Përgjigju
 • Mario: 16/05/2018 12:50

  Eshte nk eshte mashtrim ate e gjen gjykata dhe Prokuroria dhe jo partia se nuk jemi ne kohen e Enverit. Vellai i Ministrit te Brendshem nga sot eshte dorezuar ne burg dhe si i tille, moralisht dhe ligjerisht ligji antimafia zbatohet per ministrin e brendshem. Xhafa dorhiqu sebashku me Ramen..... Te krijohet nje qeveri Integrimi Antikorrupsion boll me Lulusha,Ramusha dhe Metusha....te gjithe ne burg populli kekron drejtesi!!!

  Përgjigju
 • Drejtesia: 16/05/2018 12:49

  Ky është një nga mashtrimet më karagjozë i cili tregon më se miri hidrovorin e radhës të PD-së që as riciklon dhe as nuk zhdukë dotë papastertitë të cilat gjoja ka marrë përsipër për ti përpunuar. Prandaj është mirë për ta që të ndërojnë prurjet dhe ti destinojnë në prurjet që vetë PD-ja prodhonë! Ky do ishte një përpunim me vlerë dhe që do u shërbente në atë parti për tu pastruar sa janë në kohë, do ishte një fillim i mirë për ta. Salijani dhe kazani i tijë i pavlerë zjen ujë në hava për të larë roba që nuk janë përdorur asnjëherë dhe që nuk javlen të harxhoshë fare ilaç për ti larë.

  Përgjigju
 • Ilyricum: 16/05/2018 12:49

  Po prokuroria po me habit! I paraqitet i aukuzuari per trafik droge nga audioja e publikuar dhe nuk merr masa ta ndaloje deri sa te beje verifikimet??? Po ku e pati teknikun e audios kaq ne dispozicion prokuroria sa te beje te mundur rregjistrimin e audios para se t’i kalonte orari I avionit te A. Xhafes? Hajde shtet hajde!!!

  Përgjigju
 • Kafsha: 16/05/2018 12:16

  Nqse është mashtrim or m *a do ketë ndonjë penalizim për bajgat e PD-së?

  Përgjigju
 • sexually frustrated: 16/05/2018 12:08

  eshte seshte mashtrim nga pd ate se di ti z.Rama, nuk je as ekspert as gjykates as prokuror e as avokat,nqs nuk eshte autentik sh mir por te mos politizohet si gjithshka

  Përgjigju
 • altuf: 16/05/2018 12:06

  mendoj se tani z. Xhafa ska me asnje arsye te ruaje askend pasi i cuan te vellane ne burg per dicka te bere ne 1996. italia si vuri rendesi u be PD qe e coi ne burg robin. Bjeri kokes krimineleve

  Përgjigju
 • opinion.: 16/05/2018 09:25

  ma shume e ka demtuar edi kokaina me os shqioerin,sesa lufta nga Hitleri. vetem ne 97 ps i beri 6000 viktima. ps e kriminalizoj dhe mafinizoj gjithe shqiperin. ps ka ber shume viktima politika me prlanifikacion serbe e grek,si ish kolonelin e kosoves Ahmet Krasniqi. ps eshte nje fottokopi e esat pashes...

  Përgjigju
  • zjarri: 16/05/2018 12:00

   Ti edhe te tjere si puna jote me gjimnaz jeni nuk keni faj. Imagjino te kesh gje ne dore ti se cfare mund te ndodhe. Edhe dy rrjeshta hapsire nuk i mbush dot me drejtshkrim...

  • @opinion..: 16/05/2018 11:16

   Mire nga mendja qe paske pjerdhur o i shkreti ti,por te pakten meso te shkruash Shqipen, se na bere per te vjell me menyren si shkruan..

 • Ben Tironci: 15/05/2018 19:22

  Neser avazi neser... Xhafa mee i forte se kurre.. Salianjet & Co ti hane m***ne

  Përgjigju