• Eksperimenti dhjetëvjeçar në Toskana, muzika e Mozartit e bën rrushin më të ëmbël

  Fermerët janë të bindur se duke dëgjuar Mozartin, vreshti rritet më shpejt dhe kokrrat e rrushit janë më të mëdha e më të ëmbla. Por nuk mbaron me...

 • Shqiptari 31 vjeçar që prodhon dhe shet orë 90 mijë dollarë: Jam krenar që mbroj vlerat tradicionale

  Rexhep Rexhepi, shqiptari nga Kosova, fitues i  “Men's Watch” në “Grand Prix d'Horlogerie” në Gjenevë, ka arritur të sfidojë gjigandët e...

 • Venecia ‘vendos traun’ për turistët, tarifa deri në 10 euro

  Venecia, qyteti i intrigave të pafundme dhe shumë vizitorëve, po kërcënohet nga plagë sociale dhe turizmi i shfrenuar. Brezi i ri dhe çiftet e...

 • Teleskopi Chime në Kanada ka regjistruar gjashtë sinjale të rrufeshëm kozmike, ardhur nga një galaksi e largët

  Gjashtë impulse radio, të ardhura nga një galaksi e largët, rreth një miliardë e gjysëm vite drite, që kanë zgjatur pak të mijtat e sekondës dhe...

 • Takim magjik me delfinët në Ventura Beach (VIDEO)

  Ventura, në jug të Kalifornisë, është vendi magjik për sërfistët profesionistë. Por Alden Blair nuk do ta kishte imagjinuar kurrë se plazhet e...

 • Ndërtohet në Hollandë rruga e parë me material plastik të riciklueshëm

  Rruga e parë e ndërtuar me material të riciklueshëm është pagëzuar me emrin “Plastic Road”. Ajo mendohet të jetë një nga “barkat e shpëtimit” për...

 • Kryevepra e Shopen luhet në Himalaje, pianistja hyn në Guinness, luan për 90 minuta në majën e botës (VIDEO)

  Emri i saj është Evelina De Lain, ukrainase që jeton në Londër, 41 vjeçe, pianiste dhe kompozitore e muzikës klasike, rekordmenia më e re në...

 • 'Harbin Ice and Snow world', nis festivali ndëkombëtar i akullit dhe dëborës në Kinë (VIDEO)

  Zyrtarisht prej datës 5 janar, në Kinën Veriore ka nisur “Festivali i Harbin”, festivali ndërkombëtar i borës dhe akullit. I shtrirë në më shumë...

 •  Rekord i ri botëror 'Guinness'/ Vallëzim nën ujë, pa marrë frymë, për plot 3 minuta e 28 sekonda

  Në pishinën me të thellë në botë, në Montegrotto, provincë e Padovas në Itali, dy artistë performuan nën ujë pa marrë frymë për 3 minuta e 28...