150-vjetori i lindjes së Gjergj Fishtës, botohet vepra e plotë! Akademikë e studiues: Pasuri e madhe kombëtare, kulm i atdhedashurisë dhe kulturës shqipe

Provinca Françeskane në Shqipëri organizoi një takim përkujtimor me rastin e 150-vjetorit të lindjes së poetit të Kombit, At Gjergj Fishta, ku morën pjesë studiues, historianë dhe përfaqësues të klierit kalotike e diplomatik.

"Veçantia dhe përmbajtja e veprave të tij, e bajnë at me kën sfidues, frymëzues dhe aktual në çdo kohë  dhe për çdo gjeneratë", tha At Pashko Gojçaj  Provincial i 'Zoja Nunciate'.

Akademiku Sabri Hamiti u shpreh se At Gjergj Fishta është shkrimtari nacional që rrok lirikën, dramatikën e satirikën, njëjtë me kulturat letrare antike greke e latine.

"Fishta është poet nacional, kjo duhet të jetë themelore. Ai i mblodhi kulturat antik, greke e latine, filolatine por në të vërtetë ai ka artikuluar në shqip dhe është një trashëgimtar i Pal Engjëllit, trashëgimtar i Marin Barletit", tha akademik Sabri Hamiti.

Me rastin e 150-vjetorit të Lindjes Biblioteka Françeskane promovoi botimin e veprës së plotë At Gjergj Fishtës.

Drejtues i bibliotekës At Viktor Demaj tha se:

'Janë përfshirë në 7 vëllime, çdo vëllim i paraprin një studim i veçantë. Satirika botohet më e plotë sa ishte, duke krahasuar disa daktiloshkrime që kemi pasur në arkivin françeskan. Po ashtu publicistika, botohen disa artikujt të panjohur të Fishtës që janë vendosur të vepra".

Vëllimi i gjashtë përfshin Letërkëmbimin e At Gjergj Fishtës me përkthimin e letrave origjinale nga profesor Vinçens Marku.

"Tekstet që janë këtu faktikisht janë një pasuri e bukur për syrin por njëkohësisht edhe një pasuri e madhe shpirtërore dhe na bën ne të mendojmë se sa shumë është punuar për vendin tonë, për kombin, nga një brez i rëndësishëm, i shkëlqyeshëm i kulturës sonë, siç janë Françeskanët. Ndoshta janë gjëja më e çmueshme e të gjithë kulturës sonë, e atdhedashurisë sonë dhe e shpirtit shqiptar. Kulmimi më i madh i françeskanizmit është me At Gjergj Fishtën", tha ai. 

Ekspozita me dorëshkrime, objekte personale të Poetit do të qëndrojë e hapur deri më 23 tetor në ambientet e Bibliotekës Françeskane në lagjen historike Gjuhadol.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Kosova të pranojë propozimin e Ramës për Asociacionin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ ‘Benzi’ merr flakë në ecje në Fushë Krujë, shkrumbohet totalisht

VIDEO/ ‘Benzi’ merr flakë në ecje në Fushë Krujë, shkrumbohet totalisht