16 të ekzekutuar në gusht, muaji me më shumë të vrarë në 5 vite (VIDEO)

TIRANË- Gushti u mbyll me një bilanc të frikshëm të ngjarjeve kriminale. 13 të tilla u regjistruan në vend, me 16 të vrarë. Muaji i tetë i vitit 2022 shënon rekord të viteve të fundit për vrasjet, dhe krahasuar prej 2017-ës, krimet janë trefishuar.

Nga 2017-a deri në 2021-shin në gusht u regjistruan respektivisht katër, tre, shtatë, gjashtë dhe katër vrasje. Pra gushti që lamë pas mban rekordin e pesë viteve të fundit krahasuar edhe me çdo muaj tjetër të vitit.

Të 16 viktimat janë vrarë për motive të dobëta dhe krim brenda familjes. Për këtë arsye policia e pati me të lehtë për identifikimin e autorëve, por disa prej tyre nuk janë arrestuar.

Më e rënda ishte vdekja e Jonada Avdiajt, e cila u godit nga ish-efektivi i policisë Arian Tase me gomone, në bregdetin e Himarës në jug. Gushti u mbyll me dy vrasje të dyfishta, krim brenda familjes, në një hark kohor 24 orë.

E para në Lezhë, ku ish-dhëndri ekzekutoi në pragun e shtëpisë Pjetër dhe Gent Perjakun, për shkak të konflikteve me ish-bashkëshorten, dhe pak orë më vonë burrë e grua u vranë ne ambientet e agjencisë së tyre në Tiranë. Arsen Muskurti qëlloi me pesë plumba vëllanë Albanin dhe kunatën Norën, për shkak të konflikteve të hershme për pronat.

Atentatet u rikthyen në shtator. Në datën 2 në Shkodër u ekzekutua në hyrje të shtëpisë Ismet Çekorja. Autori ishte i maskuar dhe me motoçikletë, kurse hetimet po përqendrohen tek e kaluara e viktimës dhe djalit. Prej tre ditësh RENEA është dislokuar në këtë qytet, por nuk ka ende rezultate.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Elion: 05/09/2022 15:23

    17...

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Listat e deputetëve të hapura në 2/3 dhe jo plotësisht, jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Itali/ Rai gjobitet me 206 mijë euro për reklamë ‘të fshehtë’

Itali/ Rai gjobitet me 206 mijë euro për reklamë ‘të fshehtë’