20 fotot që plotësojnë historinë njerëzore... (FOTO)

Titanik dhe Olimpik në portin e Belfastit në 1912, një muaj përpara se njëra prej tyre të mbytej

Fotografia e parë  është bërë në vitin 1826, ku Joseph Niépce nga Franca mori një pamje nga një dritare.

Që atëherë janë bërë miliarda foto, shumica e tyre kanë humbur, por disa prej tyre u bënë tepër të njohura pasi përshkruajnë ngjarje të mahnitshme të së kaluarës.

Bright Side ka gërmuar nëpër arkiva për të gjetur këto foto të rralla që nuk i keni parë ndonjëherë.

1.Vëllezërit Chang dhe Eng Bunker nga Tajlanda, të cilët i dhanë jetë termit "binjakë siamezë"

2. Perandori rus Nikolla II dhe kushëriri i tij, George V, Mbreti i Mbretërisë së Bashkuar janë identikë.

3. Ndërtimi i parë i rrotave Ferris në botë në Saint Louis, SHBA në vitin 1904.

4.”New White Star Line” rreshton Titanikun dhe Olimpikun në portin e Belfastit në 1912, një muaj përpara se njëra prej tyre të mbytej.

5. Vladimir Lenin, politikan rus, maskuar si një punëtor i zakonshëm në vitin 1917.

6. 16-vjeçarja Margaret Gorman, duke pozuar për fotografët pasi u bë "Miss Amerika" e parë e SHBA-së në vitin 1921.

7. Vajzat nga Batalioni i Grave Ruse që luftuan gjatë Luftës së Parë Botërore.

8. Mbreti i Danimarkës, Christian X, nëpër Kopenhagenin e pushtuar nga Gjermania i pasiguruar. 

9. Robert Wadlow, njeriu më i gjatë në botë, arriti në 244 m.

10. Rosa Parks, një amerikane që luftoi kundër ndarjes racore, përfshirë këtu edhe transportin publik.

11. Trashëgimtarja e vogël e fronit britanik, princesha Elizabeth, u mërzit në një koncert për fëmijë në Westminster në vitin 1937.

12. Lepujt që pushtuan Australinë në vitin 1938.

13. Woodstock festival në vitin 1969, kishte më shumë se 400,000 njerëz.

14.Che Guevara me gruan e tij Aleida March dhe 4 fëmijët.

15. Alfred Hitchcock gjatë xhirimeve të Frenzy në vitin 1972.

16. Kozmonauti Yuri Gagarin dhe Fidel Castro.

17. Mickey Mouse me Hirohito, një perandor që kishte sunduar Japoninë kur u bombardua nga SHBA-ja.

18. Një mollë e kafshuar pranë një dyqani Apple në Londër, më 6 tetor 2011, një ditë pas vdekjes së Steve Jobs.

19. Një ushtar japonez duke mbajtur një fëmijë i cili i mbijetoi një cunami shkatërrues në vitin 2011.

20. Mbretëresha Elizabeth II duke parë  nga afër fronin  në serinë e Game of Thrones.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Zjarret në pyje, a kanë reaguar si duhet autoritetet shtetërore?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

E motra vajton motrën e humbur në det te dera e spitalit/ Dëshmia: Si e mora vesh lajmin e trishtë