Arkivi publikon 2 nenet që prekën drejtpërdrejt Shqipërinë: Si u copëtua vendi nga Traktati i fshehtë i Londrës

Arkivi publikon 2 nenet që prekën drejtpërdrejt Shqipërinë: Si u copëtua vendi nga Traktati i fshehtë i Londrës

Traktati i fshehtë i Londrës

Si sot, më 26 prill 1915, u firmos Pakti i Londrës. Italia nënshkroi Paktin e Londrës me fuqitë e Antantës, Britaninë, Francën dhe Rusinë.

“Traktati i Fshehtë i Londrës”, siç njihet ndryshe ky pakt në historiografi, ishte një ngjarje me peshë të madhe në historinë e Shqipërisë, pasi përfshinte plane për ndarjen territoriale të vendit. 

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave publikon në rrjetet sociale, dokumentet ku sillen 2 nenet që prekën drejtpërdrejt Shqipërinë. Neni 6, sipas të cilit, “Italia do të marrë sovranitetin e plotë mbi Vlorën, ishullin e Sazanit dhe territorin përreth”.

Neni 7 përcaktonte se, “pjesa qendrore e Shqipërisë është e rezervuar për krijimin e një shteti të vogël të pavarur autonom dhe Italia nuk do të kundërshtojë ndarjen e Shqipërisë së Veriut dhe Jugut midis Malit të Zi, Serbisë dhe Greqisë”.

 

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Arbëri: 26/04/2023 15:42

  E sot Edvin shkjau shqipfolës do e copton Shqipërin edhe më Ken se atëherë…!

  Përgjigju
  • Ben1: 26/04/2023 16:25

   Perkundrazi,Arber,ai sot e ka bere Shqiperine me te madhe dhe me te forte dhe me plot miq,jo si sali shkjau.Lexo,mendo,kupto te ndricoheshO Arber delli.

 • Sondazhi i ditës:

  Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen