A i dini efektet magjike që ka çaji i mentes

A i dini efektet magjike që ka çaji i mentes

Mente

Nutricionisti nga Suedia Altin Joka ka renditur 12 efektet magjike që kjo bimë ka për trupin e njeriut. Ndërkohë që jo të gjithë i dinë të mirat e mentes e cila konkurron dhe ilaçet farmaceutike, prandaj nuk blihet shumë në treg.

1. A e dini që vaji mentes është 55% efektiv për IBS,kur disa ilaçe janë 20-35%?

2. A e dini që si caji dhe vaji ,është super efektiv për migrenën dhe dhimbjet e kokës?

3. A e dini që largon parazitët nga zorra?

4. A e dini që qetëson e zhbllokon sinuset,trajton dhe aknet??

5. A e dini që caji mentes ul hormonet mashkullore tek femrat sidomos për problemet e qimeve?

6. A e dini që shkrin gurët në temth, që largon erën e keqe të gojës duke vrarë bakteret?

7. A e dini që lufton në mënyrë efikase zbokthnin?

8. Po që qetëson stomakun, dhimbjet e tij dhe të zorrëve?

9. Po që lufton kancerin e prostatës si vaj, çaj dhe gjethe?

10. A e dini që qetëson rrugët e frymëmarrjes dhe të astmës apo dhe te duhanpirësit?

11. Po që i jep trurit qetësi kur me dy pika vaj lyhen ballin dhe fërkon apo kur e nuhat nëpërmjet flagrave ul stresin?

12. Po ju që keni alergjitë e stinës, a e dini sa lehtësuese është?

Jo, këto nuk i dini ,se ndryshe nuk do kalbej tregjeve e të përdorej vetëm për mojito dhe ndonjë mbushje furre.

O njerëz shërohuni me bimë, pyesni dhe ndiqni njerëzit e duhur, t’ju informojnë se përditë e më shumë po shkoni në rrugë të gabuar të shëndetit dhe përzgjedhjeve.

Sido të jetë këto janë shume pak seç mund të ofrojë Mentja, por kaq mjafton mos ngarkoni trurin.

Përdoreni në ujin që pini disa gjethe, në çaj, vaj esencial, të grira në sallata dhe supa./Marrë nga profili në Facebook 

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 30/04/2024 02:57

  Gjithashtu eshte e mire kunder aneroksise dhe kunder te vjellave e perzjerrjes se stomakut.

  Përgjigju
 • Zenun Rexhep Leka [ kepi ]: 29/04/2024 20:00

  Është e vërtet çajrat bëjn çudira. Prandaj përdorini. Me nderime e me respekt Profesor Doktor Rexhep Bule Leka [ kepi ] me 8 gjuh të huaja që i zotroi në mënyr ekselente.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Me kalimin e ditëve...dëshira për hakmarrje rritet...çfarë thonë yjet për ju sot

Me kalimin e ditëve...dëshira për hakmarrje rritet...çfarë thonë yjet për ju sot