Alban Daci: Pse gjithë ky vrull i disa bashkëpunëtorëve të Bashës ndaj këtij të fundit?

Alban Daci: Pse gjithë ky vrull i disa bashkëpunëtorëve të Bashës ndaj këtij të fundit?

Qëndrueshmëria ndaj një lideri është një histori e hershme që kur kanë lindur format e para të lidershipit! Megjithatë, ka disa shembuj nga historia e lidershipit të tranzicionit tonë e nuk kemi pse të shkojmë larg! 

Bashkëpuntorët i qëndruan besnik Nanos edhe kur ky i fundit i arrestuar dhe i denua! Aq e madhe ishte besnikëria ndaj tij, sa priten derisa doli nga burgu e mbështetjen në ringritjen e tij derisa e sollën në pushtet!

Pyetja është se: ishin besnik ndaj pafajësisë së tij apo besonin tek forca e lidershipit të tij, sepse ishte vetëm ai që mund t'i sillte në pushtet? Mendoj, se një rreth i ngushtë i tyre  besonin në pafajsinë e Nanos dhe kishin lidhje të forta "afektive" me të në planin njerëzor dhe jo vetëm në këndvështrimin politik! Megjithatë, një pjesë që përbënin shumicën besoj se e ndiqnin Nanon, sepse ishin të vetëdijshëm se më të mirë se ai nuk kishin! 

E njëjta histori po ndodh edhe ndaj Doktorit! I cili mori vrullin për t'u ribërë kryetar i PD! Ata që besonin tek ai dhe kishin edhe lidhje "afektive" me të e ndoqën menjëherë pa vënë në dyshim se në krah të kujt duhet të ishin! Pastaj, situatat e Doktorit u rënduan nga shpallja "Non grata" dhe përsëri ata e ndoqën! A e ndoqën se besonin në pafajësinë e tij apo sepse sipas tyre më të mirë se ai nuk kishin? Kjo është për t'u parë! Situata e Doktorit u bë edhe më e rënduar me ndalimin e tij dhe me vendosjen në arrest shtëpie! Përsëri ndjekësit e tij i qëndruan besnik duke mos vënë për asnjë sekondë në dyshim lidershipin e tij!

Edhe sot, pavarësisht se si është situata e Doktorit, ata besojnë tek ai se mund t'i sjellë në pushtet! Disa ndoshta  edhe më të drejtë besojnë në pafajsinë e tij duke e cilësuar të denuar politik! 

Po më Bashën? Me të marr vendimin e tij ndaj Doktorit, menjëherë fillojë procesi i largimeve të para! Ata që besonin dhe kishin lidhje "afektive" vetëm me Doktorin i larguan menjëherë! Basha me të marrë nismën e tij për t'u zgjedhur në krye të PD, ndodhi rrjedhja e dytë e pikërisht e atyre që ishin thuajse investim politik i tij!
Gjykata mori vendimin duke i dhënë vulën e PD Doktorit! Ajo që nuk pritej, ata që kishin qenë, le të themi, me të besuarit e Bashës filluan thuajse menjëherë të ndërmarrin në mënyrë të njëanshme nismën e një subjekti të ri politike, por pa atë! 

Një lider është i tillë duke i besuar në qëndrimet politike që ai ka, në strategjitë që ai zgjedhë për ardhjen në pushtet dhe për të qenë garant forc politike! 
Basha bashkë me ndjekësit e tij kanë vendosur të kenë një rekurs në lidhje me vendimin e legjitimitet  të PD dhe po ashtu kanë pohuar marrjen pjesë në zgjedhjet e 2025, pavarësisht rrethanave! Tani, këta që deri dje kishin vendosur të qëndronin në anën e tij e menjëherë ndonjëri prej tyre falë edhe një analizë të publikuar nuk nguron e nuk pret, por  reagon menjëherë edhe publikisht duke aluduar se Basha ka qenë gjithmonë me Doktorin! Pyetja është: a kanë besuar realisht ndonjëherë tek Basha ose tek lidershipi i tij?

Këta që kanë qenë në cilësinë e besnikëve të Bashës që kanë vrullin edhe për të themeluar një subjekt të ri politik pa këtë të fundit a kanë pasur kontakte e konsulta të rregullta dhe të vazhdueshme me të? A besonin në qëndrimet e tyre të përbashkëta? A kishin një vizion të qartë se çfarë i priste dhe si do të sillen në çdo rrethanë?

Këta që menjëherë janë të gatshëm t'i kthejnë shpinën me ngjarje apo pa ngjarje a kanë një lidhje lidershipi me Bashën apo kishin thjeshtë lidhje spontane nevoje? Këta të besuarit e Bashës pse nuk besojnë tek zgjedhjet që ka bërë ky i fundit bashkë me ndjekësit e tij, por e kanë me nxitim të largohen prej tij? A ka nevojë që Basha t'a rishikojë mënyrën e te bërit të liderit? Ky është padyshim një rast për studim ashtu si krejtë kriza e PD!

S.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

U kapën gjatë operacionit 'Tempulli 3', Gjykata e Tiranës lë në burg të arrestuarit

U kapën gjatë operacionit 'Tempulli 3', Gjykata e Tiranës lë në burg të arrestuarit