Ambasadorja e BE-së takim me ministren e Bujqësisë: Mbështetje nga BE për bujqësinë përmes programeve IPARD dhe IPA

Ambasadorja e BE-së takim me ministren e Bujqësisë: Mbështetje nga BE për bujqësinë përmes programeve IPARD dhe IPA

Christiane Hohmann dhe Frida Krifca

Ambasadorja e Bashkimit Europian në Shqipëri, Christiane Hohmann zhvilloi sot një takim me ministren e Bujqësisë, Frida Krifca. Takimin e bëri të ditur vetë ambasadorja në Twitter, ku shkroi për rëndësinë e madhe që ka bujqësia në ekonominë e vendit.

Hohmann theksoi se BE do e mbështesë bujqësinë në mënyrë që të përafrohet me standardët e BE-së, nëpërmjet programeve IPARD dhe IPA.

“Një takim i mirë me ministren Frida Krifca. Bujqësia është një nga shtyllat kryesore të ekonomisë dhe ne do të vazhdojmë të mbështesim zhvillimin dhe përafrimin e saj me standardet e BE-së përmes programeve IPARD dhe IPA. Kjo është thelbësore për procesin e integrimit në BE dhe eksportet drejt vendeve”, shkroi ajo.

Instrumenti i ri IPA III nga marrëveshja financiare midis BE-së dhe vendit, do të ndihmojë Shqipërinë në procesin e zgjerimit dhe do të sigurojë deri në 600 milionë euro mbështetje për vendin me projekte të ndryshime. Financimi i ri, i cili nuk do të ketë nevojë të shlyhet, do të drejtohet në një sërë sektorësh si reforma në drejtësi, mjedisi, energjia, zhvillimi i sektorit privat, bujqësia, punësimi dhe përfshirja sociale, qeverisja e mirë dhe decentralizimi dhe qeverisja vendore dhe civile.

D.GJ/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se vendosja e fashës 800 kWh do të sjellë kursim të energjisë?×

Lajmi i fundit

U vra në krye të detyrës nga 21-vjeçari Aldi Rama, përkujtohet Dëshmori i Atdheut Saimir Hoxha, drejtori i Policisë Rrumbullaku: Shembull për të gjithë ne

U vra në krye të detyrës nga 21-vjeçari Aldi Rama, përkujtohet Dëshmori i Atdheut Saimir Hoxha, drejtori i Policisë Rrumbullaku: Shembull për të gjithë ne