Ambasadorja e BE-së viziton 'Mrizin e Zanave': Takova Altin Prengën, evropian që sjell ndryshim! Me artin e tij, ka bërë Shqipërinë të njohur në botë

Ambasadorja e BE-së viziton 'Mrizin e Zanave': Takova Altin Prengën, evropian që sjell ndryshim! Me artin e tij, ka bërë Shqipërinë të njohur në botë

Altin Prenga dhe Christiane Hohmann

Këtë të shtunë, ambasadorja e BE-së, Christiane Hohmann zgjodhi të bënte vizitë te ‘Mrizi i Zanave’, ku u takua edhe me shefin Altin Prengën, të cilin e quan ‘arkitekt’ dhe një evropian që sjell ndryshim.

Me anë të një postimi në Facebook, shkruan se Prenga, me artin e tij të kuzhinës, e ka bërë Shqipërinë të njohur në të gjithë botën dhe ka krijuar qindra vende pune për komunitetin lokal.

"E lumtur të vizitoja Mrizin e Zanave dhe të takoja Chef-in "arkitekt" pas tij, Altin Prengën, një evropian i vërtetë që sjell ndryshim. Me artin e tij të kuzhinës, ai e ka bërë Shqipërinë të njohur në të gjithë botën dhe ka krijuar qindra vende pune për komunitetin lokal,” shkruan Ambasadorja e BE-së, Christiane Hohmann.

Agroturizmi ”Mrizi i Zanave”, është i vendosur mes detit dhe malit, pak jashtë fshatit verior të Fishtës në Lezhë. Prenga ngriti ”Mrizin e Zanave” 13 vjet më parë me besimin se Shqipëria ka shumë gjëra për të cilat duhet të krenohet: bujqësia ekstensive, prodhuesit e vegjël organikë, barinjtë dhe bletarët.

Kuzhinieri është shpallur edhe "Qytetar Nderi" i Lezhës për kontributet e dhëna në promovimin e fshatit Fishtë nëpërmjet agroturizmit të tij, për të cilin shpesh shkruajnë edhe mediat e huaja.

A.M./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sa i përhapur është korrupsioni në Shqipëri?×

Lajmi i fundit

Cili është vlerësimi për qeverinë dhe për opozitën? Sonte në 21:00 në 'Repolitix' sondazhi i muajit prill me sondazhistin Eduard Zaloshnja

Cili është vlerësimi për qeverinë dhe për opozitën? Sonte në 21:00 në 'Repolitix' sondazhi i muajit prill me sondazhistin Eduard Zaloshnja