REAGIMET për arrestimin e Agim Kajmakut/ Alibeaj: Rama e mbrojti nga drejtësia! Bardhi: Kriminalizoi qeverisjen qendrore e lokale! Berisha: Pasqyroi fytyrën e qeverisë

REAGIMET për arrestimin e Agim Kajmakut/ Alibeaj: Rama e mbrojti nga drejtësia! Bardhi: Kriminalizoi qeverisjen qendrore e lokale! Berisha: Pasqyroi fytyrën e qeverisë

TIRANË- Pas arrestimit të ish kryebashkiakut Agim Kajmaku me 20 kilogramë kokainë, ka reaguar Partia Demokratike, duke thënë se gjatë kohës që opozita e akuzonte, Rama e mbrojti, e justifikoi dhe ja fshehu drejtësisë. Kreu i Grupit të PD-së Enkelejd Alibeaj në reagimin e tij shkruan se Rama do të zgjedhë kodin mafioz të heshtjes dhe nuk do të flasë për një trafikant droge që e bëri kryetar bashkie. Sipas Alibeajt arrestimi i Kajmakut është prova më e qartë, që Rama erdhi në pushtet me ndihmën e krimit dhe të trafikantëve të drogës.  

Pas tij ka reaguar sekretari i PD, Gazmend Bardhi duke thënë se Rama është përgjegjësi kryesor për kriminalizimin e qeverisë qendrore dhe vendore. Bardhi thotë ndër të tjera se sot më shumë se kurrë propozimi i PD për Vettingun në politikë duhet të ecë përpara për të garantuar jo vetëm largimin e të inkriminuarve nga qeverisja, por edhe shkëputjen e lidhjeve mes krimit dhe politikës.

Ish- kryeministri Sali Berisha tha se kriteret e Edi Ramës për krijimin e qeverisë së tij kanë qenë rekordet kirimnale. Ndër të tjera shtoi se arrestimi i Kajmakut pasqyroi fytyrën e qeverisë.

Agim Kajmaku kur u arrestua nga policia italiane për trafik droge me 20 kg kokainë në zonën e San Benedetto del Tronto. Bashkë me të ka qenë edhe nipi i tij. Agim Kajmaku u zgjodh në krye të Bashkisë Vorë në zgjedhjet e 30 qershorit 2019, por u denoncua nga PD se kishte fshehur dënimin në Greqi për falsifikim parash dhe se kjo nuk ishte deklaruar në formularin e dekriminalizimit. Fillimisht kjo u mohua prej tij, por më pas u vërtetua nga prokuroria e Tiranës përmes një letërporosie dërguar autoriteteve greke se ai ishte në kërkim në 2003 për falsifikim të kartëmonedhave dhe nuk ishte arrestuar pasi kishte ikur në Shqipëri.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:17
Arrestimi i Agim Kajmakut, Berisha: Pasqyroi fytyrën e qeverisë! Rama ka shpërblyer trafikantët e drogës me poste dhe para

1654943319_sb.jpg

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar për arrestimin e Agim Kajmakut duke thënë se kriteret e Edi Ramës për krijimin e qeverisë së tij kanë qenë rekordet kirimnale. Berisha thotë se miqtë e tij po përfundojnë me radhë në qeli pasi rezultoojnë persona aktivë në botën e krimit. Sipas tij, Rama ka shpërblyer me poste dhe para trafikantët e drogës që kanë ushtruar detyrat e caktuara prej tij.

"Ish Narko-Bashkiaku i Edvinit përfundon në burg! Agim Kajmaku trafikonte kokaine me padronet e tij ne qeveri! Miq, është arrestuar në Itali, ish-kryebashkiaku i Vorës, Agim Kajmaku. Narko-Bashkiaku është kapur me 20 kg kokainë në Itali, duke pasqyruar qartë dhe pastër fytyrën e kësaj qeverie. Kryenarkomani Edi Rama ka shpërblyer me poste dhe para, trafikantë droge, vrasës e hajdutë të cilët kanë ushtruar detyrat e caktuara nga ai.

Është e turpshme sesi kjo qeveri drejtohet nga këta kriminelë dhe njerëzit e tyre, që në shumicën e rasteve kanë më shumë se dy emra dhe një të kaluar të errët. Kriteret e Edi Ramës për krijimin e qeverisë së tij nuk kanë qënë as arritjet profesionale e akademike, por rekordet kriminale. Personat me vrasje, aktive në boten e krimit, krerë organizatash kriminale, kanë predispozitën për të qënë drejtues nën petkun e Edi Ramës.

Njëri pas tjetrit, miqtë e tij po përfundojnë në qeli, ndërkohë që me papërgjegjshmërinë më të madhe ky njeri nuk ka marrë kurrë përgjegjësitë që i takojnë në menyrë të drejtpërdrejtë. Këtu nuk bëhet fjalë për veprime individuale, por për inkriminim kokë e këmbë të Edi Ramës dhe qeverisë së tij", tha Berisha.

Ora 12:00
Arrestimi i Agim Kajmakut me 20 kg kokainë, Alibeaj: Kur PD e denonconte Rama e mbrojti dhe e justifikoi

1654763068_alibeaj.jpg

Kreu i grupit parlamentar të PD, Enkelejd Alibeaj ka reaguar për arrestimin e ish kryebashkiakut të Vorës, Agim Kajmaku, i cili u arrestua për trafik droge. Alibeaj kujton kohën kur e denonconte PD dhe Rama e mbronte duke thënë se kanë ngjashmëri.

"E mbani mend kur Edi Rama thoshte "Gimi është si puna ime"? E kishte fjalën për Agim Kajmakun, ish-kryetar i bashkisë Vorë, sot i arrestuar në Itali për trafik droge.Kur PD e denoncoi me fakte aktivitetin kriminal të Kajmakut në Greqi, Rama e mbrojti, e justifikoi dhe e ia fshehu drejtësisë sa mundi. Nuk hoqi dorë asnjëherë prej sojit si ai, madje atë e përfshiu së fundmi edhe në zgjedhjet e 6 marsit në Vorë!

Kurioz jam të dëgjoj se çfarë do thotë sot shefi i Rilindjes, për një trafikant droge që e bëri kryetar bashkie, siç bëri shumë të tjerë, deputetë e drejtues të lartë të pushtetit të tij. Nuk pres as të skuqet e as të zverdhet, sepse është i nxirë faqje të gjithëve nga raportet e DASH dhe ODHIR!

Me shumë gjasë sot, Edi Rama i zënë prapë mat, do zgjedhë kodin mafioz të heshtjes! Denoncimet e PD në të gjitha rastet për të inkriminuarit e tij janë vërtetuar dhe është provuar se pushteti i tij, është pushtet i marrë me kriminelë e trafikantë droge dhe me votat e non gratave të tij.

Agim Kajmaku është prova më e qartë për këtë. Edi Rama erdhi në pushtet me ndihmën e krimit që blenë e mblodhën vota për Rilindjen, dhe vazhdon të qëndrojë në pushtet me votat e krimit e të non gratave", shkroi Alibeaj.

Ora 11:55
Arrestimi i Agim Kajmakut, Bardhi: Kriminalizoi qeverisjen qendrore e lokale, Rama bllokoi iniciativën e PD për vetting në politikë

1654791472_bardhi.jpg

Gazment Bardhi ka reaguar për arrestimin e Agim Kajmakut duke thënë se Rama nuk mund të fshihet pasi ish kryebashkiaku i Vorës do të ishte në detyrë nëse PD nuk do bënte denoncim për të shkuarën e tij kriminale.

“Edi Rama është përgjegjës për kriminalizimin e qeverisjes qëndrore dhe lokale. Ai nuk mund të fshihet dhe nuk mund ti ikë përgjegjësisë së tij.

Edi Rama e emëroi Agim Kajmakun kryetar të bashkisë së Vorës dhe ai do të ishte sot në detyrë nëse PD nuk do kishte denoncuar të shkuarën e tij kriminale. Asokohe Edi Rama dhe Belinda Balluku, në vend të ndjesës ndaj qytetarëve, zgjodhën baltën ndaj denoncuesve.

Që nga muaji Tetor 2021 Edi Rama ka bllokuar iniciativën e PD për vettingun e politikës. Sot më shumë se kurrë ajo iniciativë duhet të ecë përpara, duke garantuar jo vetëm largmin e të inkriminuarve nga qeverisja, por edhe shkëputjen e lidhjeve mes krimit dhe politikës”, tha Bardhi.

A.M./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Pas 5 vitesh mungesë Adele ngjitet përsëri në skenë! Tregon emocionet e rikthimit