Arrestimi i ish-zyrtarit të FBI-së, korrespondenti i Report Tv në SHBA: Shkeli betimin e Amerikës për përfitime personale

Korrespondenti i Report Tv në SHBA, Denion Ndrenika foli për arrestimin e ish zyrtarit të FBI-së, Charles McGonigal, për të cilin kolegët kanë thënë se ka thyer betimin e SHBA për përfitime personale ndërsa akuzohet për lobime dhe pagesa të marra në dorë.

“Ka shërbyer nga 1996 dhe është marrë me çështje të rëndësishme. Ka qenë i ngarkuar për rajonin e Nju Jorkut. U arrestua të shtunën bashkë me Sergey për lidhje, lobime, ndërhyrje, pagesa të marra nëndorë, udhëtime të padeklaruara. Zyrtarë të FBI-së thanë agjenti prej 22 vitesh kishte shkelur betimin e SHBA duke qenë në lidhje të përfitimeve të tij personale.

Është çështje e ndërlikuar se lidhet edhe me sanksionet, pjesërisht ose jo me Vladimir Putinin. Kjo është çështje që ka ngritur aktakzua me 9 pika.

Hetimet kanë qenë të gjata dhe ka pas edhe vendime nga gjykata për hetime. Kryesisht ishte për dorëdhënien e parave mirëpo nuk saktësohet me datë. Agron Neza është përfolur edhe si person që përfshihet me rastin e McGonigal për lobim”, tha Ndrenika.

Një koment e pati se diplomati David J. Kostelancik që do të emërohet si ambasadori i SHBA-ve në Shqipëri mund ta njohë politikën shqiptare duke qenë se ka qenë pjesë e delegacioneve për çështje që lidhen me Ballkanin.

“David J. Kostelancik është konsulent karriere. Ai ka shërbyer për vite me radhë në zyrën për EuroAzinë. Ai ka qenë 2 herë me shërbim në Moskë. Pritet të kalojë në Komisionin e Politikës së Jashtme të senatit përpara se të marrë konfirmimin për detyrën në Shqipëri. Është njohës i mirë i rrethanave besoj edhe prej gjuhëve që njeh. Mund ta njohë mirë Kostelancik ka qenë pjesë e delegacioneve të ndryshme për çështje që lidhen me EuroAzinë dhe Ballkanin”, tha Ndrenika.

Amerikani McGonigal që u arrestua dje në SHBA përballet me dy akuza në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, një në Nju Jork dhe një në Uashington D.C., ku në rastin e parë akuzohet se ka ndihmuar Oleg Deripaska, një oligark rus nën sanksione, me qëllim që të hiqet nga lista e biznesmenëve të sanksionuar nga qeveria e Shteteve të Bashkuara.

Akuzat tjetër lidhet me 2 shqiptarë. McGonigal, agjent amerikan dhe zyrtar i Lartë i FBI, dyshohet se merrte ryshfet nga Agron Neza, shqiptaro-amerikan dhe dyshohet ish agjent shqiptar i inteligjencës, për të ndikuar që një koncesion i majmë i hidrokarbureve t’i jepej një kompanie të administruar nga Shefqet Dizdari, i cili më pas bëhet edhe ortak biznesi me personazhet e mësipërm. Problemi ishte se përfituesi fundor i koncesionit ishte Gazprom, gjigandi i shtetit rus, lidhjen me të cilin amerikanët nuk mund t’ia falin një zyrtari të lartë të tyrin, siç ishte Charles McGonigal.

A.M./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Mërturi: 24/01/2023 23:07

    Punë tropojanësh, gjellë qensh

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A është i drejtë vendimi për të shtyrë Komisionin Hetimor për ‘McGonigal’?×

Lajmi i fundit

Gjithë jetën një kampione, Klodiana Shala: Si e përjetova lajmin e mjekëve për të braktisur sportin në kulmin e karrierës

Gjithë jetën një kampione, Klodiana Shala: Si e përjetova lajmin e mjekëve për të braktisur sportin në kulmin e karrierës