Arrestohet Henri Çili, ministri Lleshaj: Provë e seriozitetit të Policisë e Prokurorisë, droga e krimi nuk kanë vend tek ne!

TIRANË - Ministri i Punëve të Brendshme Sandër Lleshaj përshëndeti operacionin që çoi në arrestimin e dhjetra të dyshuarve për një sërë veprash penale, mes të cilëve edhe pronarin dhe botuesin e Universitetit Evropian të Tiranës, Henri Çili.

"Policia dhe Prokuroria dhanë sot një tjetër provë të rëndësishme të seriozitetit në luftën e përbashkët kundër krimit të organizuar. Reforma në Drejtësi po sjell përditë rezultate. Droga dhe krimi nuk mund të kenë vend tek ne. Përgëzime për punën e Policisë dhe Prokurorisë", tha Lleshaj.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:40
Arrestimi i Çilit/ Olsjan Çela: Fryt i prokurorisë së pavarur, zbatim i reformës në drejtësi, këto janë rezultatet

Prokurori i Përgjithshëm Olsjan Çela thotë se arrestimi i Henri Çilit dhe personave të tjerë të dyshuar për ndikimin e paligjshëm tek gjyqtarët në këmbim të përfitimit të pronave, është në frytet e prokurorisë së pavarur. 

"Kjo është puna e prokurorisë, në frytet e prokurorisë së pavarur. Zbatimi i ligjit reforma në drejtësi, këto janë rezultatet", tha Olsjan Çela i pyetur nga gazetarët gjatë analizës vjetore të Kontrollit të Lartë të Shtetit, mbajtur në Vlorë.

Ora 10:25
Operacioni që çoi Henri Çilin në pranga, reagon Erjon Braçe

Erjon Braçe ka zbuluar në mënyrë të tërthorë, se operacioni që çoi në arrestimin e disa personave, mes të cilëve edhe të botuesit Henri Çili, ka lidhje me ndërhyrjet për lirimin e vrasësve të ish-oficerit të RENEA-s, Ibrahim Basha.

Ai thotë se ka pasur ndërhyrje për lirimin e tyre, edhe nga persona që kanë qenë në listë për deputet.

Braçe nuk përmend emra, por nga emrat e të ndaluarve në këtë aksion të personave që kanë ndikuar në lirimin e grupit të zjarrit nga Lazarati që vranë efektivin e RENE_as Ibrahim Basha, është edhe Sait Fishta, biznesmen e kandidat për deputetetë nën siglën e disa forcave politike në vite të ndryshme elektorale.

"Ibrahim Basha, sherbyes i shtetit dhe i ligjit! Nuk do të harrojë kurrë kush ty! Nuk do të shesë kurrë kush ty! Ti do te jesh perhere dëshmor i atdheut. Gjaku yt nuk do te behet kurre para e pasuri per batakcinjte!

Bravo Prokurorisë së Republikës e Policisë se Shtetit.

I neveritur nga llumi që do drejtësinë për ta blerë e shitur, i neveritur nga llumi politik që ulëret kundër reformës në drejtësi, por blerësit e shitësit i ka në listë deputetësh, i neveritur nga llumi me firmë e vulë që noterizon blerjen e shitjen e drejtësisë”, shkruan zv.kryeministri Erjon Braçe.

G.M./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • PD + LSI + PS + LZHK + PAA + PAD + PDIU + Fatmir HALE Mediu = CORRUPTED, THIEVES , BANDITS, CRIMINAL , MAFIA , KUSARÉ: 28/02/2020 13:24

    Ti Zoti MINISTÈR i BRENDDHÈM SHUMÉ MIRÈ ke bèrè me KRRIMINELIN dhe KRYEHAJDUTIN Henri Çili dhe ata Vèllezèrit Murataj té BASTEVE ECCOBET , por ke HARRUAR NJÈ KRRIMINEL dhe KRYEMAFIOZ mè té RRÉZIKSHÈM né TREGUN E BASTEVE (ISH PRONARIN E SUPER BAST) , qé VAZHDON akoma tè jetè AKTIV dhe LLAFET e SHQIPTARÉVR té NDERSHÈM thoné qé : kané MBÈSHTETJEN TUAJ PERSONALE , sepse jané SHKODRANÉ !!!!! Uné Personalisht SHPRESOJ qé JO , por “DORÈN NÉ ZJARR” , NUK e Vé mè KURRRRRRRRRRRRÉ pér askénd !!!!! Prandaj I Dashur MINISTÈR Sandér LLESHAJ , né Qoftése do ti LUFTOSH BASTET , béje pér té gjithé , dhe JO Vetém pèr disa !!!!! TÉ GJITHÉ duhet té jené té BARABARTÈ para LIGJIT , prandaj LUFTO BANDITÉT dhe KRRIMINELÉT e tjeré né FUSHÉN E BASTEVE nè té ZEZÉ , qé jané SHUMÉ SHUMÉ HERÉ MÉ TÉ RRÉZIKSHÉM sesa ata VÉLLEZÉRIT MURATAJ qé u ARRESTUAN!! AMBASADA AMERIKANE éshté e INFORMUAR pér gjithçka , prandaj MOS lus I rolin e “QORRIT” , sepse gjithé SHQIPTARÉT e diné SHUMÉ MIRÉ ,qé éshté edhe Njé GRUP I MADH KRRIMINAL nè TREGUN E BASTEVE ende AKTIV dhe PROKURORIA me POLICINÉ po ju krijojné Terren pèr té Punuar! GOD BLESS USA

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?×

Lajmi i fundit

John

Meta: Rama dhe Basha vranë katër protestues më 21 janar! Nëse shkarkohem, do e ankimoj vendimin e Gjykatës Kushtetuese