Arrestohet në Rusi balerina ruso-amerikane se dhuroi 51 dollarë për një bamirësi ukrainase

Arrestohet në Rusi balerina ruso-amerikane se dhuroi 51 dollarë për një bamirësi ukrainase

Ksenia Karelina

Një grua me shtetësi të dyfishtë amerikano-ruse, kërcimtarja Ksenia Karelina, ishte kthyer në vendlindjen e saj në Rusi vetëm për të parë gjyshërit e saj, por nuk e kishte idenë se do të arrestohej dhe akuzohej për tradhti për dhurimin e 51 dollarëve për një bamirësi ukrainase. 

Kështu shpjegon i dashuri i saj Chris Van Heerden. Çifti, i cili jeton në Los Anxhelos, kishte fluturuar së bashku në Stamboll përpara se Karelina të shkonte në Rusi për të parë familjen e saj.

Lajmi në përditësim...

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 15:17
Biden mbështet Mark Rutten për shefin e NATO-s

Presidenti i SHBA, Joe Biden mbështet Mark Rutte-n për Sekretar të Përgjithshëm të NATO-s. Kështu raportohet nga Politico, e cila citon burime të administratës amerikane.

Mbështetja e Biden për kryeministrin holandez me gjasë do të shtyjë edhe shumë aleatë t’i bashkohen nominimit të Rutte-s në krye të aleancës së Atlantikut të Veriut.

Mandati i shefit aktual të NATO-s, Jens Stoltenberg skadon në muajin tetor të këtij viti. Suedezi është në krye të aleancës që në vitin 2014 dhe ka qëlluar në periudhën më të vështirë të NATO-s edhe për shkak të presionit prej pushtimit rus në Ukrainë dhe anëtarësimeve të reja në aleancë ku mund të bëjë pjesë shumë shpejt edhe Suedia.

Për postin e lartë në NATO ka shprehur interes edhe kryeministrja e Estonisë, Kaja Kallas, e cila është shpallur në kërkim nga shteti rus.

Ora 08:49
Lavrov dhe Blinken injorojnë njëri-tjetrin në samitin e G20

1704446934_bli.jpg

Diplomati i lartë amerikan dhe ministri i Jashtëm rus vizitojnë njëri-tjetrin në takimin e G20, pavarësisht se janë fqinjë. Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken dhe ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov qëndruan disa metra larg njëri-tjetrit gjatë takimit të ministrave të jashtëm të G20 në Rio de Zhaneiro, por nuk folën dhe nuk u panë me njëri-tjetrin gjatë takimit. 

SHBA ka fajësuar hapur Moskën për vdekjen e liderit të opozitës ruse Alexey Navalny. Po ashtu tensionet me Moskën janë rritur tashmë edhe nga çështja e arrestimit të balerinës me dy shtetësi që dhuroi 51 dollarë për një bamirësi ukrainase.

 

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

FOTOLAJM/ Iranianët festojnë pas sulmeve ajrore kundër Izraelit

FOTOLAJM/ Iranianët festojnë pas sulmeve ajrore kundër Izraelit