POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Basha në krah të Doris Pack sulmon Arta Markun: Po përgatit lirimin e Emiljano Shullazit

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka denonucar edhe sot miratimin nga Kuvendi të dy ligjeve, atë për lojërat e fatit dhe ndërtimin e Teatrit të Ri Kombëtar. Sipas kreut demokrat, këto dy ligje legjitimojnë pastrimin e parave të krimit përmes lojërave të fatit dhe sektorit të ndërtimit. I ftuar në Konferencën Ballkanike të Gruas që u zhvillua në Tiranë këtë të premte, ku mori pjesë edhe eurodeputetja gjermane, Doris Pack, Basha iu rikthye edhe akuzave në adresë të kryeprokurores Arta Marku për çështjen "Shullazi". Kreu i PD tha se kryeprokurorja, me situatën e krijuar te Krimet e Rënda, po përgatit lirimin e Emiljano Shullazit. 

Lidhja e qeverisë me krimin është pengesa kryesore e Shqipërisë në BE. Rasti i mbrëmshem është tronditës: kryeprokurorja ka lënë pa hetim çështjen e Shullazit. Prokuroria është në mbrojtje të Shullazit, mikut të mikut të Ramës dhe po pergatit lirimin e Emiljano Shullazit; është liruar Ermal Hoxha se nuk nxori emrin e Olsi Ramës; krimi ka bekimin e ministrit të Brendshëm; paratë publike përfundojnë në duart e personave me precedentë të tmerrshëm kriminalë; njerëz të dënuar në disa shtete fitojnë qindra milionë euro tendera nga qeveria e Edi Ramës.

Ka arritur në pikën më të paimagjinueshme, pastrimi i parave të pista: katër vite më parë problem ishte kanabisi, tani është kokaina, heroina dhe pastrimi i parave të pista. Shikoni çfarë ligjesh kaloi parlamenti së fundmi: miratoi ligj për lojërat e fatit dhe miratoi ligjin për Teatrin, që të fitojë Rama 200 milionë euro. Pra, parlamenti për dy javë mori dy vendime: Bixhozit i uli taksat dhe i hapi rrugën, pastrimit të parave të pista në ndërtim. Janë paratë e drogës. A ka definicion më të qartë të kapjes së shtetit?! Pra, jo kryeministri, por Kuvendi kthehet në trupën që ligjëron pastrimin e parave. Ul taksat për biznesin dhe vjedh pronën publike!

Lulzim Basha, kryetar i PD

Një ditë më parë Kuvendi votoi ligjin e rishikuar për Teatrin Kombëtar. Opozita nuk mori pjesë në seancë, por zhvilloi një mbledhje paralele në Vlorë për situatën e kriminalitetit. 

l.q.
Komento

Komente

 • Hinglateri: 21/09/2018 16:36

  Ka pjerdh Lulqimja.Ka mbledh kur,,e Europes

  Përgjigju
 • Populli: 21/09/2018 13:20

  Akoma me kete k***n plake merren keta te PD Turp kete e ka harruar varrexhiu per ta marre dhe ta vij te vendi vetem hallin e Pollos se do ngelur pa dashnore

  Përgjigju
 • Arbëri: 21/09/2018 13:14

  O lulzim psykopati, po si nuk ke turp o maskara ...???

  Përgjigju
 • Tata: 21/09/2018 11:38

  O LULZIM MASKARAI AI BURRI QE KE NE KRAH ASHT DREJTUS I P.D. APO MESHTETES I KRIMEVE TE PARTIS TENDE SE NUK E PAM FARE AS NE NGJARJEN E GERDECIT AS ME 21 JANAR .PO RRIN SI I BUKUR SHEJTAN PRANE NJE VRASESI .KTE BURRIN ME EMRIN DORIS PICK NUK E NDIGJUM FARE KUR TI VODHE PARAT E POPULLIT TEK RRUGA E KOMBIT .KU ISHTE KY BURRI QE SOT TI E KE NE KRAH

  Përgjigju