Bisedat e qytetarëve me Bashën në Velipojë: Na sillni kosovarët, na ndihmoni! Kryedemokrati: Do heq taksën e naftës dhe të rrugës së Kombit

Nga Velipoja, kreu i PD, Lulzim Basha premtoi heqjen e taksës në Rrugën e Kombit dhe taksën që është vendosur mbi karburantin. Gjatë bashkëbisedimit me qytetarë dhe pronarë bizneseve Basha tha se duke ndihmuar biznesin e vogël i japin oksigjen ekonmisë shqiptare. Kryedemokrati Basha u shpreh se biznesi i vogël do të paguajë vetëm një taksë 0.5% të xhiros që do t'i shkojë buxhetit vendor.

"Sot do të kem një takim me kryeministrin e Kosovës, një nga çështjet që do t'i parashtroj është që të heqim çdo pengesë dhe qytetarët e Kosovës ta kanë sa më të lehtë për të ardhur në plazhet e Shqipërisë. Taksa e Rrugës së Kombit dhe çmimi i naftës që është më i lartë se në Kosovë janë dy pengesa. Këto janë çështje që sot nuk zgjidhen dot, por nesër në qeverisjen tonë do të zgjidhen. 240 lekë taksa që është vendosur mbi karburantin do të hiqet dhe taksa e Rrugës së Kombit do të hiqet.  

Nga 140 mln lekë të vjetra do jenë biznes i vogël. Biznesi i vogël do të ketë vetëm një taksë, 0.5% të xhiros do të jetë taksa për biznesin e vogël që do ti shkojë buxhetit vendor. Duke ndihmuar sipërmarrjen e vogël ne i kemi dhënë oksigjen pjesës më të madhe të ekonomisë", tha Kreu i PD, Luzlim Basha.

Ndërkohë gjatë bashkëbisedimeve, qytetarët i kërkuan Bashës që të sjellin sa më shumë kosovarë në mënyrë që të rritet turizmi.

Basha: Kam mbërritur për një seri takimesh me biznesin e vogël. Kam nisur bashkëbisedimin për gjendjen në përgjithësi. Ju përshëndes, ju përshëndet edhe Pali, edhe Klaudia. Pyetja e parë që i bëra është sesi ishte gjendja, pyesim të zotin e punës.

Klaudia: Unë punoj me turne, krahasim me një vit më parë është dukshëm më e vogël xhiroja.

Basha: Si thua Pal?

Pali: Krahasim me vitet e tjera është 50% e xhiros. Nuk ka turistë. Këtu puna varet tek turistët. Kërkojmë që të bëni sa të mundeni, na ndihmoni, na sillni kosovarë, turistë.

Ndërkohë Basha bëri edhe disa replika me një qytetarë, e cila tha se është demokrate.

Qytetarja: Na ndihmo, o sot o kurrë.

Basha: Do kthehem për pak.

Qytetarja: Unë jam demokrate, na vënë taksa për hotelin. Unë hotel s’kam. Unë kam qenë demokrate, dhe demokrate do vdes. Na ndihmo o sot o kurrë. Ishalla na ndihmon.

Basha: Ja e shikoni trishtimin e njerëzve. Ka revoltë nga pas, siç e shikoni.

m.x./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se pandemia COVID-19 ka ndikuar në rritjen e çmimeve nëpër zonat turistike në vend?

Komento

Komente

 • andi: 06/07/2020 23:49

  Kamarieri do te behet kryeministyer,,,DO BEHESH KUR TE PUTHET QIELLI ME TOKEN.........

  Përgjigju
 • koqevari: 04/07/2020 10:48

  o hajvan je bere barcalete e dites.ti rrugeve si qen qe te con sala te lefesh atje te shqupi ata legenat marin lajm nga qeverija e dalin te recitojne poezine qe esht vjedhje.kshu do vini ne pushtet ju o pushta? pale pa ka dhe koqe si puna e ketyre qe duan selfi me ty e ndoshta dhe do votojne po i the keto premtime-perralla e ata i besojne.....ndoshta

  Përgjigju
 • Gojorja e Saliut: 04/07/2020 10:44

  Kthehu te besh kamarierin ne Rinas o injorant kokrra e mashtruesit

  Përgjigju
 • Na kenaqi ky buçkoja: 04/07/2020 10:29

  Ça thote ky se kosovaret nuk vijne ne Shqiperi se nafta eshte e larte ne Shqiperi. Haha e forte kjo. Ky ju ngop me lug zbrazur. Punet e tij si kryeminister do jete si ajo rruga e kombit e lene pa mbaruar. Kandidat per kryeminister qe vodhi fondet e rruges , vodhi votat e bashkise se Tiranes.

  Përgjigju
 • Tosi: 03/07/2020 21:45

  Le nam ne kete taksen e kombit a thua se do i shpetosh shqiptaret nga veshtiresite po u hoqe kete 5 eurosh. Per te shkuar nga Janina ne Athine ne autostrade dhe te kalosh ne uren e Patres duhen 22 euro. 16 euro rruga dhe 6 euro ura. Mos bej interesantin

  Përgjigju
 • vjosa: 03/07/2020 19:14

  MOS harxho naften e shqiptareve kot o zorra e saliut,,,,asnjehere nuk do vini ne pushtet,,,,tani shqiperia ka zot AI ESHTE EDI RAMA...

  Përgjigju
 • edi: 03/07/2020 14:59

  Cfare filluat te benit dhe cfare ju hiku nga dora per Popullin Gjithcka vetem me kryesorja juaj ishte futja e Popullit ne lufte me njeri tjetrin Veri-Juge dhe Perlarja e te gjithe pasurise Kombetare qe e late Popullin me fukara se ishte Erdhet Breke-Grisur more Pushta Populli besnik ju besoi me ato dy gishta si ti fytnin ne Sume ,U bashkuat me Komunistin Meta per te na bere nje cirk derrash P.D me Slogan per Democracy dhe Partine Komuniste L.S.I-ne Nese ka hajvane qe ju besojne ketyre Qenefeve Hapu toke dhe perpiji te gjithe Nje fjali e mencur thote: Better Evil you know Than Evil you do not know U bete 25 vite qe srrini ne parlamet dhe jo vetem para por Vila qe mahnisin Boten A nuk shohin Debilat Shqipetare se me ke bejne pazar dhe cfare mashtrimesh u thurni

  Përgjigju
 • O Lulush Bibillush: 03/07/2020 14:36

  Po mere ket temin bej nje sellfje de i ka ngel hatri e ke dhe simpatizant

  Përgjigju
 • Popull: 03/07/2020 13:32

  Mos genje shume se te rritet hunda me shume se pinokut. Eshte forca jote politike dhe aleatet tuaj qe e keni propozuar taksen per Rrugen e Kombit, por nuk qete te zotet ta implementoni. Ti thua se do heqesh dhe taksen e karburantit, por harron qe vetem 5 leke jane shtuar taksat mbi karburantin gjate ketyre viteve pas largimit tuaj nga pushteti. Faleminderit qe po na mban me shprese se do hame me luge floriri kur te vish ti ne pushtet i mbeshtetur nga hedhurinat e vitit 2013.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Eugert Lazaj vrau veten! Flasin prindërit: U fiksua gjatë karantinës, thyente telefona, kërkoi grila të ngurta se thoshte ka njerëz jashtë shtëpisë!