SHBA-BE: Zgjedhja e dy anëtarëve të Kushtetueses çon Shqipërinë përpara, gjykata të krijohet sa më shpejt

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Europian kanë përshëndetur vendimin e parlamentit për të zgjedhur dy anëtarët e rinj të Gjykatës Kushtetuese në seancën e sotme plenare. Presidenti dhe PD-ja kanë dalë kundër procedurës, por SHBA-ja dhe BE-ja përmes ambasadave në Tiranë e mbështesin plotësisht vendimin e parlamentit. Ambasada e SHBA-së thotë se votimi i sotëm i Parlamentit çon Shqipërinë përpara, ndërsa BE-ja kërkon që të krijohet sa më shpejt që të jetë funksionale.

Deklarata e Delegacionit te BE-se në Tiranë
Sot Parlamenti zgjodhi dy anëtarë të rinj të Gjykatës Kushtetuese. Ne e mirëpresim këtë vendim dhe presim krijimin e një Gjykatë funksionale sa më shpejt që të jetë e mundur. Zbatimi i reformës në drejtësi vazhdon dhe është thelbësor për Shqipërinë në rrugën e saj të integrimit në BE
" thotë BE-ja.

Postimi i delegacionit te BE-se ne Shqiperi

Deklarata e Ambasadës së SHBA-së në Tiranë
Prej votimit unanim të reformës në drejtësi në 2016-ën, institucionet shqiptare, përfshirë edhe organet e reja të pavarura të gjyqësorit, kanë punuar fort për të përmbushur vullnetin e popullit. Votimi i sotëm i Parlamentit çon Shqipërinë përpara në ringritjen e Gjykatës Kushtetuese, një organ jetësor për llogaridhënien dhe ekuilibrat demokratike. Shtetet e Bashkuara mbeten të përkushtuara për të mbështetur ngritjen e një sistemi gjyqësor të pavarur dhe të ndershëm në Shqipëri.

Deklarata e ambasadaes se SHBA

Opozita parlamentare dhe mazhoranca bashkuan votat sot për zgjedhjen e dy anëtarëve të rinj të Gjykatës Kushtetuese Elsa Toska dhe Fiona Papajorgji.  Ato u votuan në Kuvend me 105 vota pro. Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi tha sot se presidenti nuk është shprehur brenda afatit dhe për këtë arsye, kandidati i parë në listë do të konsiderohet si i miratuar, duke konfirmuar kështu edhe përzgjedhjen automatike të Arta Vorpsit. Bashkë me Vorpsin, Toskën dhe Papajorgjin shkon në pesë numri i anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, por duhen gjashtë për të funksionuar.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 16:52
Berlini: Kushtetuesja kusht i Bundestagut, të gjithë të marrin përgjegjësitë


Pas SHBA-së dhe BE-së edhe ambasada gjermane në Tiranë ka përshëndetur vendimin e parlamentit për të votuar dy anëtarët e rinj të Gjykatës Kushtetuese. Ambasadori Zingraf kujton se krijimi i gjykates Kushtetuese eshte kusht i Bundestagut, ndërsa ka dërguar një mesazh edhe Presidentit në deklaratën e shpërndarë për mediat kur thotë se të gjithë aktorët të marrin përgjegjësitë e tyre në emërimin e gjykatësve kushtetues dhe të mos humbin fokusin.

"Në rrugën drejt një Gjykate Kushtetuese funksionale është e rëndësishme, që të gjithë aktorët të marrin përgjegjësitë e tyre në emërimin e gjykatësve kushtetues dhe të mos humbin fokusin. Ne përshëndesim vendimin e sotëm të parlamentit shqiptar. Bundestag-u Gjerman e ka theksuar në vendimin e tij të datës 26 shtator 2019 se sa e rëndësishme është rivendosja në funksionalitet e Gjykatës Kushtetuese edhe për procesin e përafrimit të Shqipërisë me BE-në. Gjermania do të vazhdojë ta mbështesë Shqipërinë në përforcimin e drejtësisë dhe shtetit ligjor“ thuhet në deklaratën e ambasadës gjermane.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • LSI: 12/11/2019 14:18

  Ky presidenti yne i neveritshem vetem ligesi dhe djallezi ka ne shpirtin e tij cinik e dallaverexhi, baba xhikja te veje tek teqeja e baba mondit mbase te ben derman,se monka vajti per tu lutur gjer ne Ameriqi,familje mafioze,monstra qe te dy.

  Përgjigju
 • President zeza: 11/11/2019 17:57

  Te nxorren bojen si president po edhe si njeri.. Te turperuan.. Le që ku ke turp ti..

  Përgjigju
 • Fredi KOKËLOQJA: 11/11/2019 17:28

  President KRYEHAJDUT bashkë me KOPENË E ÇAKENJËVE ALLA Petrit HAJDUT Vasili , Vangjel KRYEHORR Tavo , Naçot dhe PALAÇOT e tjerë KRYEHAJDUTË të LSI HAJDUTËRISË , BABËZISË dhe XHAMBAZËRISË !!!! VDEKJE e LSI LAVIRES dhe RROSPIES , që vetëm PARTI NUK MUND TË QUHET !!! LSI është NJË ÇETË SHUSHUNJASH !!!

  Përgjigju
 • Populli: 11/11/2019 17:23

  Po prape ja dhjen I Metes keta re! Cfare po behet keshtu?! Presidenti eshte goxha burre 110 mbi toke!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Kronikë e ndryshimeve të mëdha, e qortimeve dhe vlerësimeve rapsodike

Kronikë e ndryshimeve të mëdha, e qortimeve dhe vlerësimeve rapsodike