Pasi Basha shpalli zgjedhjet, Belind Këlliçi jep dorëheqjen si kryetar i FRPD-së

Pasi Basha shpalli zgjedhjet, Belind Këlliçi jep dorëheqjen si kryetar i FRPD-së

Belind Këlliçi

TIRANË- Belind Këlliçi ka njoftuar dorëheqjen nga drejtimi i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, një mandat që i kishte përfunduar 2 vite më parë.

Në një emision televiziv, Këlliçi pohoi se do të jetë në detyrë në mënyrë protokollare deri në mbajtje të kuvendit të radhës të FRPD-së, kohë kur do të zgjidhet edhe kryetari i ri.

“Para pak orësh kam njoftuar dorëheqjen. Në mënyrë protokollare jam në detyrë deri në Kuvendin e radhës të Forumit Rinor. Jam votuar në procesin më të rregullt pas 30 vitesh në PD, një anëtar një votë, më ka votuar anëtarësia e PD“, – u shpreh ai.

Këlliçi ka treguar se  muaj më parë i ka dorëzuar dorëheqjen kreut të PD, Lulzim Bashës, por ai nuk e ka pranuar, me argumentin se nuk mund që të largohej para zgjedhjeve të 25 prillit, e më pas dorëheqja e tij u shty edhe si rezultat i situatës së trazuar dhe luftës brenda PD-s.

Ndërkohë, së shpejti pritet të mbahen zgjedhjet për kryetarin e ri të forumit rinor demokrat, pasi mandati i kryetarit dhe forumeve drejtuese ka përfunduar 2 vite më parë. Megjithatë edhe shpallja e zgjedhjeve nga Lulzim Basha, i hodhi "benzinë zjarrit" brenda PD-së ku dhe të rinjtë i dolën kundër kryedemokratit e duke thënë se ka shkelë statutin, pasi FRPD-ja është një organ i pavarur e zgjedhjet i shpallin strukturat e saj. Pas kësaj, ata morën pjesë te 'Foltorja' e Sali Berishës në Tiranë, e duke e quajtur hapjen e garës nga Basha si një hakmarrje ndaj këtij vendimi. 

Këlliçi u zgjodh në krye të FRPD-së në 7 dhjetor të 2015, e ndërsa në 25 prill arriti që të merrte mandatin e deputetit, si një ndër emrat më të votuar ndër demokratët.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Tifozët shqiptarë të jashtëzakonshëm, shikoni përshëndetjen speciale me lojtarët në fundin e ndeshjes

Tifozët shqiptarë të jashtëzakonshëm, shikoni përshëndetjen speciale me lojtarët në fundin e ndeshjes