Bien akuzat për të dyshuarin kryesor! Në burg për vrasjen e "menaxherit të VIP-ave" në Tiranë, vetëm Levendi

Bien akuzat për të dyshuarin kryesor! Në burg për vrasjen e

Klodian Bane dhe Jurgen Kurti

TIRANË - Vrasja e Jurgen Kurtit ose siç njihej ndryshe në Tiranë si “Menaxheri i Vip-ave”, ka vetëm një autor, pasi prokuroria e Tiranës ka vendosur të pushojë akuzën e vrasjes për dy personat e arrestuar në 26 mars 2020, Alesio Berberi dhe Olsi Qalliaj. Akuzat penale janë pushuar edhe për personin e shpallur në kërkim, Klodian Bane ose “Buxhaku”, i cili konsiderohej nga policia e Tiranës, si personi kryesor që dyshohej se kishte qëlluar mbi Jurgen Kurtin, sapo ky i fundit ka dalë nga palestra dhe është drejtuar në hyrje të pallatit.

Pushimi i akuzës për Klodian Banen, detyrimisht ka sjellë dhe revokimin nga ana e prokurorisë të masës së sigurisë “arrest në burg” të vënë në mungesë. Ky i fundit përgjatë gjithë kësaj kohe ka qëndruar në arrati, duke mos u dorëzuar në polici.

Ndërkohë disa muaj më parë, në shtator 2019 gjykata e Apelit Tiranë ka vendosur të lirojë Olsi Qalliaj dhe mandej Alesio Berberin, duke zbutur masën e sigurisë për shkak të mungesës së provave. Mësohet se tashmë në gjykatë si i pandehur ka përfunduar vetëm Elsi Levendi për akuzën e “Mbajtjes pa lejë të armëve dhe municioneve” dhe “Vrasjes me paramendim”, pasi gjatë arrestimit të tij policia i ka sekuestruar një pistoletë TT pa leje.

Jurgen Kurti, u ekzekutua me disa plumba shumë pranë banesës së tij që ndodhet në afërsi të postës nr. 8 në Tiranë. Shkak për vrasjen besohet se janë bërë konfliktet për shpërndarjen e drogës në Tiranë.

K.T./E.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Dreqtesia: 21/11/2020 00:06

  Patosi ka shume kilera te ketille qe bredhin lirshem keshtu qe edhe ky trafikanti nuk ben perjashtim. Ku vajten pamjet filmike te makinave? Po momenti kur u ndruan targat? Po deshmia e Qalliajt qe makinen ja kishte pare Buxhakut? Po sms qe ju gjeten dhe qe tregonin se viltima ishte ne vezhgim? Po 30 mije eurot e kapura? Ja pra kjo eshte mungesa e provave ose me mire Zhdukja e provave. Kush eshte ai prokuror bir k***ve qe ka marre parate e droges dhe le rrugeve 4 vrases fshatare te ketille? Njerezit qe njohim Buxhakun shprehen se vrau per nje borxh droge dhe se e fyeu ne mes te tyre. Prokuroria eshte pale me krimin.

  Përgjigju
 • Lor: 18/11/2020 16:54

  Kjo esht drejyesia e re qe na mburret amnasadorja Amerikane ahahaga dil ne tv ambasadore dil se je ber gaz i botes

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

EMRAT/ Ndezën zjarr në tokat e tyre, por flakët dolën jashtë kontrollit! Vihen në pranga dy 'piromanët' në Himarë (VIDEO)

EMRAT/ Ndezën zjarr në tokat e tyre, por flakët dolën jashtë kontrollit! Vihen në pranga dy 'piromanët' në Himarë (VIDEO)