Biskotat e Pashkëve, receta e shijshme dhe simbolika e bukur që fshihet pas këtij rituali

I ftuar në emisionin “Rreze Dielli” në Report Tv, Pastori Ylli Doci tregoi më tepër për simbolet e Festës së Pashkëve dhe mesazhet që përcillen përmes saj. Duke u ndalur edhe tek një ritual shumë i këndshëm, siç është përgatitja e ‘biskotave të pashkëve’.

“Të shtunën në darkë bëjmë këto biskotat. Dhe është shumë e veçantë sepse në çdo pjesë të gatimit dhe përgatitjes kujtohet një gjë për ngjarjen e Jezusit duke u kryqëzuar dhe duke u ringjallur. Në recetë thotë me lugë druri dhe bajame, sepse ato rrihen në një qese plastike që mbyllet dhe copëtohen këto. Dhe kur e bëjmë këtë kujtohemi që Jezui u rrah me kamxhik. Përshembull hidhet pak uthull sepse kur Jezusi ishte në kryq i dhanë uthull të pijë dhe ai nuk e mori, kripa për lotët. Dhe në proçesin e bërjes, kjo është bukuria e kësaj, ndaj kur ta bëni duhet të keni parasysh momentin ku do ndaleni për të shpjeguar jo vetëm përzierjen por edhe domethënien që ka, pasi e mbyllim furrën dhe i fusim biskotat, furra nuk hapet më sepse e ke ngrohur paraprakisht dhe e heq nga priza dhe i vendosim një ngjitse që nënkupton se kështu u mbyll edhe varri i Jezusit nga romakët. Në mëngjes pastaj  siç shkruan gratë tek varri e panë gurin e varrit të hapur dhe ne shkojmë e hapim furrën dhe shikojmë biskotat. Dhe po ti hapësh biskotat janë bosh brenda. kjo është edhe simbolika e varrit bosh” tha pastori Ylli Doci.

Kjo është receta e ‘Biskota të Pashkëve’ që do t’ju duhen për të krijuar këtë ritual kaq të këndshëm:

Përbërësit:

1 filxhan bajame

1 lugë uthull 

3 të bardha veze

1 majë luge kripë

1 filxhan sheqer

1 qese plastike që mbyllet

lugë druri

tas për përzierjen

mikser

tavë për biskotat

lugë

shirit

Përgatitja

Ndizeni furrën dhe ndani mënjanë disa letra pjekjeje.

Në tasin e mikserit të kuzhinës vendosni sëbashku të gjithë përbërësit dhe më pas përzijeni me mikserin. 

Përziejini deri sa masa të jetë e njëjtrajtshme dhe pa kokrriza. Vazhdoni me përzierjen deri sa brumi të formohet plotësisht dhe shkuma e vezëve të fryhet dhe më pas ndaje brumin në toptha të vegjël. Secilën prej tyre vendoseni mbi letrën e pjekjes dhe piqini në furrë për rreth 20 minuta. 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Ishte liruar pak burgu pak kohë me parë, kush është Martin Bardhi! Tentoi të vrasë me armë Saimir Reçin bashkë me të birin

Ishte liruar pak burgu pak kohë me parë, kush është Martin Bardhi! Tentoi të vrasë me armë Saimir Reçin bashkë me të birin