Bombardohet spitali në Kherson nga forcat ruse

Bombardohet spitali në Kherson nga forcat ruse

1670574590_oiher.PNG

Një spital në qytetin Kherson u bombardua nga forcat ruse të premten në mëngjes, shkroi në Telegram Yaroslav Yanushevysh, kreu i administratës ushtarake të rajonit Kherson.  

Reparti i pediatrisë dhe morgu u dëmtuan nga bombardimet, sipas Yanushevysh. Ai shtoi se deri më tani nuk ka të lënduar apo viktima, raportojnë mediat e huaja.

Të mërkurën, dy persona humbën jetën pasi Kherson u granatua 51 herë, sipas Yanushevysh, i cili tha se rusët "kishin gjuajtur në vendbanimet paqësore të rajonit me artileri, MLRS, tanke dhe mortaja".

Muajin e kaluar, trupat ruse u tërhoqën nga qyteti Kherson pasi e kishin pushtuar atë për tetë muaj, në një pengesë poshtëruese. Por Rusia ende ruan kontrollin e pjesës më të madhe të rajonit më të gjerë Kherson.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Putin: Marrëveshja e pashmangshme për Ukrainën! Moska: Takim diplomatik SHBA-Rusi në Stamboll


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

Berisha: Ka ministra që kanë dhënë dorëheqjen se kanë takuar McGonigal! Veliaj bëri udhëtim të fshehtë, nuk e di nëse dëshmoi (Asnjë emër apo fakt)

Berisha: Ka ministra që kanë dhënë dorëheqjen se kanë takuar McGonigal! Veliaj bëri udhëtim të fshehtë, nuk e di nëse dëshmoi (Asnjë emër apo fakt)