Bordi i monitorimit të karburanteve, Bylykbashi: Antikushtetues, me këtë akt normativ po krijon një kartel

 

Deputeti Oerd Bylykbashi tha nga foltorja e Kuvendit, se ngritja e Bordit të transparencës për monitorimin e çmimit të naftës, gazit dhe Benzinës është antikushtetuese. Sipas Bylykbashit, me këtë akt normativ do të krijohet se një kartel.

'Vërtetë Kushtetuta lejon kufizimin, nëse është akt normativ, duhet të jetë masë e përkohshme. Me aktet e  sotme po krijohet me ligj kartel. karteli është i ndalur. Të krijosh kartel me ligj ke nxjerrë nga loja një autoritet të pavarur siç është autoriteti i konkurrencës. Ku guxon sot dhe të ndërhyjë Autoriteti i Konkurrencës në këtë kartel. Qeveria ka krijuar kartel me këto akte normative që ne kemi sot. Karteli me ligj dhe me këto akte normative tashmë është krijuar një praktike e kësaj pasi ndryshohen ligjet e zakonshme. Këto kartele bllokojnë importin e hidrokarbureve. Nuk janë masa të përkohshme janë masa të përhershme që janë aty në dëm të konsumatorit shqiptar, pra rrit çmimin. Cenohet parimi i lirisë së tregut. Ligji që miratojmë sot është anti-kushtetues.'- tha Bylykbashi.


Lajmi kryesor:

Kuvend/ Bordi i monitorimit të karburanteve, PD: Është antikushtetues, do të krijojë një kartel! Braçe: Nuk zgjidh abuzimin e çmimeve! Në sallë fiken dritat kur flitej për energjinë elektrike


M.Q./Sh.Sh/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Deputeti i PS dhe një tjetër te ‘Trauma’, Report Tv zbardh emrat e 7 të plagosurve nga shpërthimi i fortë në Lushnjë

Deputeti i PS dhe një tjetër te ‘Trauma’, Report Tv zbardh emrat e 7 të plagosurve nga shpërthimi i fortë në Lushnjë