Boris Johnson u dërgon një letër emocionuese fëmijëve në Ukrainë: ‘Ju nuk jeni vetëm’

Boris Johnson u dërgon një letër emocionuese fëmijëve në Ukrainë: ‘Ju nuk jeni vetëm’

Në një letër drejtuar fëmijëve të Ukrainës, kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson shprehu simpatinë për atë që ata kanë kaluar nën pushtimin rus.

"Në çdo vit tjetër, fëmijë si ju do të dilnin nga shtëpitë dhe shkollat ​​tuaja për të luajtur me miqtë tuaj, për të ndjekur një futboll thjesht për të shijuar atë që supozohet të jetë një kohë unike e pakujdesshme në jetën tuaj. Sigurisht, ky nuk është një vit tjetër”, shkruan Johnson në letrën, e cila është postuar në Tëitterin e tij në anglisht dhe në ukrainisht.

"Ju duhet të jeni jashtëzakonisht krenarë. Krenar për vendin tuaj, prindërit tuaj, familjet tuaja dhe ushtarët tuaj, dhe mbi të gjitha krenarë për veten tuaj," shkroi Johnson, duke i vlerësuar ata si modele "për fëmijët dhe të rriturit kudo".

Ai vazhdoi duke thënë: "Ju nuk jeni vetëm. Mund të jeni të ndarë nga miqtë në shtëpi, por keni miliona të tjerë në të gjithë botën".

Në letër, Johnson iu referua vizitës së tij në Kiev muajin e kaluar, gjatë së cilës u takua me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

Ai e përfundoi letrën duke thënë se beson se Ukraina do ta fitojë luftën dhe se ai shpreson se një ditë së shpejti ata do të jenë në gjendje të kthehen në shtëpitë, shkollat ​​dhe familjet e tyre.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/Zelensky: Rikthimi i Krimesë do të kushtont qindra, mijëra vdekje! Burg përjetë për ushtarin e parë rus që kreu krime lufte


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A i përballoni dot pushimet e verës me rritjen e çmimeve?×

Lajmi i fundit

John

Lukaku zgjedh një numër të pazakontë në fanellë tek Interi