Brizida Gjikondi: Disa të panjohura mbi Tolstoin!

Leon Tolstoi

Leon Tolstoi

Në moshën 50-vjeçare Tolstoi, romacieri më i madh rus (ai dhe Dostojevski), përjetoi një krizë të thellë të brendshme që e çoi veç një hap larg nga çmenduria. I torturuar nga ideja e vdekjes dhe nga përçmimi ndaj elitës ruse, u distancua nga miqtë e tij intelektualë, duke nxjerrë lakuriq kotësinë dhe egoizmin e asaj shtrese me fjalët “kënaqësia jonë më e madhe ishte të merrnim sa më shumë para dhe lavdërime dhe për të arritur këtë nuk bënim gjë tjetër veçse shkruanim libra e artikuj për gazetat”.

Që nga ai moment Tolstoi hoqi dorë nga veshjet prej zotërie, nga luksi, nga alkooli, duhani, dhe privilegjet e tij.

Filloi të bëj një jetë të thjeshtë duke shitur çka posedonte duke ja u dhuruar të varfërve të ardhurat. Në Rusi robëria ishte shfuqizuar në 1861, por populli, i shtypur nga latifondistët e mëdhenj, jetonte në një mjerim tragjik.

Tolstoi ishte edhe i pari teoricien i jo-dhunës, ai predikonte vëllazërinë në mes popujve dhe  idetë e tij frymëzuan thellësisht një figurë të madhe të shekullit të XX’të, Mahatma Gandhin. Parabola ekzistenciale e Tolstoit përmban një leksion të çmuar: në çfarë do moshe njeriu mund të vë në diskutim gjithçka ai beson dhe të rinisë nga fillimi, por duhet të ketë kurajo të gërmojë në Unin e vet dhe në kushtet shoqërore ku jemi nënshtruar, për të kërkuar një kuptim më të thellë për t’ia dhënë jetëve tona.

SI.E./AV/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

Vendimi/ Qeveria, 3 mld lekë garanci sovrane për bizneset që tregtojnë produktet e shportës, të rriten rezervat ushqimore! Shteti, garant për 60% të vlerës