Brukseli kthehet në 'arenë përplasjesh', fitorja e Marokut sjell kaos, kryebashkiaku: Këta janë nuk janë tifozë por rebelë

Brukseli kthehet në 'arenë përplasjesh', fitorja e Marokut sjell kaos, kryebashkiaku: Këta janë nuk janë tifozë por rebelë

Pamje nga Brukseli

Brukseli është përfshirë nga trazirat që prej ditës së djeshme, kur Belgjika u mposht nga Maroku me rezultatin 2-0. Në përfundim të ndeshjes, qindra marokenë të cilët po ndiqnin ndeshjen në ekranin e madh të qytetit kanë shpërthyer në festë. Kjo solli përplasje me tifozët e Belgjikës ndërsa festimet shpejt u përkshkallëzuan duke sjellë shkatërrime në masë të shkaktuara nga tifozët marokenë.

Policia belege ka arrestuar dhjetëra persona. Ndërsa lidhur me ngjarjet e ndodhura ka reaguar edhe vetë kryebashkiaku i Brukselit, Philippe Close i cili dënoi dhunën, duke shkruar në Tëitter se policia u detyrua të vepronte me ashpërsi.

"Ata nuk janë tifozë, ata janë rebelë. Tifozët marokenë janë atje për të festuar," tha Close.

Ndërkohë, në kryeqytetin maroken, Rabat, njerëzit u derdhën në rrugë për festime spontane.Kishte vallëzime, këndime dhe valëvitje të flamujve maroken, ndërsa shoferët i binin borive ndërsa po kalonin me makinë nëpër rrugët e Rabatit.

Fitorja e së dielës kundër Belgjikës ishte fitorja e parë e Marokut në një Kupë Bote që kur ata mundën Skocinë në 1998. Të dyja skuadrat kanë ende një shans për t'u avancuar në 16-shen e fundit të turneut në varësi të mënyrës se si do të shkojnë ndeshjet e tyre të fundit në fazën e grupeve, me Belgjikën që do të luajë me Kroacinë dhe Marokun do të luajë me Kanadanë.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria mbetet me një Gjykatë Apeli në Tiranë, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Marrëveshja në procesin e Berlinit, Çuçi: U miratua VKM, Qytetarët e Ballkanit Perëndimor do lëvizin në Shqipëri vetëm me karta identiteti

Marrëveshja në procesin e Berlinit, Çuçi: U miratua VKM, Qytetarët e Ballkanit Perëndimor do lëvizin në Shqipëri vetëm me karta identiteti