Byrek i shpejtë tigani me patate, qumësht dhe vezë nga zonja Albana

Byrek tigani me patate, qumësht dhe vezë

Përbërësit:

 • 7 petë byreku
 • 100 ml qumësht
 • 1 vezë
 • 3 lgj vaj ulliri
 • 350 gr patate
 • 250 gr kunguj të njomë
 • 100 gr djathë
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Fillimisht rrahim vezët me qumështin dhe pak kripë. Patatet dhe kungujt i grijmë në rende dhe i gatuajmë pak minuta në tigan me pak gjalpë. Shtojmë erëza dhe djathë. Në një tigan të pastër shtrojmë petët e para të spërkatura me gjalpë dhe me pak nga masa e trazuar me vezë dhe qumësht. Vendosim dy petë në mënyrë të rrudhosura dhe i spërkasim. Shtrijmë petët dhe masën e patates me djathë. Sërish petë dhe spërkatje me qumësht dhe vezë. E pjekim byrekun në tigan me kapak të mbyllur.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Durrës/ 24-vjeçari plagoset me armë zjarri, paraqitet në spital! Rrethanat e paqarta

Durrës/ 24-vjeçari plagoset me armë zjarri, paraqitet në spital! Rrethanat e paqarta