Çfarë ndodh nëse raketa e NASA-ës nuk niset për në hënë?

Çfarë ndodh nëse raketa e NASA-ës nuk niset për në hënë?

Ndërsa raketa ‘Artemis’ ishte planifikuar fillimisht të nisej në orën 08:33 me orën lokale (13:33 BST) nga Qendra Hapësinore Kennedy në Florida, ajo mund të shtyhet deri në 10:33 me kohën lokale (15:33 BST) nëse është e nevojshme. Kjo për shkka të probleme teknike që janë shfaqur.

Nëse ngritja nuk është e mundur gjatë asaj periudhe kohore, NASA ka gati dy data rezervë: 2 dhe 5 shtator. Lëshimi i raketës drejtohet nga Sistemi i Përfundimit të Fluturimit të raketës (FTS), i cili ka një bateri të certifikuar për 20 ditë, duke filluar me instalimin e saj në SLS më 18 gusht. Nëse nisja nuk ndodh deri atëherë, FTS do të duhet të hiqet dhe të zëvendësohet.

Zyrtarët e NASA-s, megjithatë, kanë shprehur besimin se ngritja do të bëhet në një nga tre datat e planifikuara.


Lajmi kryesor:

Rikthimi i NASA në hapësirë! Raketa 'Artemis 1' pëson defekt, shkak rrjedhja e gazit! Shtyhet më 2 shtator udhëtimi për në hënë (VIDEO)


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon rolin e Shqipërisë zhvillimi në Tiranë i samitit për Ukrainën?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Peleshi foto Ramës e Zelenskyt, Hasani kujdeset për pastërtinë! 4 ministrat që ndoqën konferencën e Ramës e Zelenskyt në rreshtin e parë

FOTO/ Peleshi foto Ramës e Zelenskyt, Hasani kujdeset për pastërtinë! 4 ministrat që ndoqën konferencën e Ramës e Zelenskyt në rreshtin e parë