Çmimet BAFTA 2021, kjo është lista e plotë e fituesve

Foto ilustruese

Edicioni i 74-të i çmimeve BAFTA, të zgjedhura nga anëtarët e Akademisë Britanike të Filmit dhe Televizionit, u prezantuan gjatë fundjavës. Midis filmave me katër fitore, duke përfshirë filmin më të mirë, kryesoi drama “Nomadland”. Tetë çmime u ndanë natën e parë, pasuar nga ceremonia më e madhe – veprimtaria e 74-të vjetore e BAFTA , mbajtur në Royal Albert Hall të Londrës të dielën. Nomadland mori katër çmime duke përfshirë filmin më të mirë, aktoren më të mirë për yllin e saj dhe regjisorin më të mirë. Ndërkohë, Anthony Hopkins fitoi çmimin aktorin më i mirë për The Father, 27 vjet pas fitores së tij të fundit Bafta.

Filmi më i mirë

Nomadland

Aktori më i mirë

Anthony Hopkins për “The Father”

Filmi më i mirë i animuar

Soul

Regjisori më i mirë

Chloé Zhao, Nomadland

Filmi Britanik i Shquar

Promising Young Woman

Debutim i jashtëzakonshëm nga një Shkrimtar, Regjisor ose Producent britanik

His House, Remi Weekes (Shkrimtar / Regjisor)

Filmi më i mirë jo në gjuhën angleze

Another Round

Dokumentari më i mirë

My Octopus Teacher

Skenari më i mirë origjinal

Promising Young Woman, Emerald Fennell

Skenari më i mirë i përshtatur

The Father, Christopher Hampton dhe Florian Zeller

Aktorja më e mirë kryesore

Frances McDormand, Nomadland

Aktori më i mirë kryesor

Anthony Hopkins, The Father

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Yuh-Jung Youn, Minari

Aktori më i mirë dytësor

Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah

Rezultati më i mirë origjinal

Soul, Jon Batiste, Trent Reznor dhe Atticus Ross

Kasti më i mirë

Rocks

Kinematografia më e mirë

Nomadland

Bursa e Akademisë Bafta

Ang Lee

Çmimi EE Rising Star

Bukky Bakray

Debutim i jashtëzakonshëm nga një shkrimtar, regjisor ose producent britanik

His House, Remi Weekes (Shkrimtar/Regjisor)

Efektet e veçanta vizuale

Tenet

Zëri

Sound Of Metal

Film britanik me metrazh të shkurtër

The Present

Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ju duket e drejtë kërkesa e PD-së për përsëritjen e zgjedhjeve ne 9 qarqe?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Rama: Ky mandat ynë i tretë nuk do i ngjajë 2 të parëve për marrëdhënien me PD-në, shqiptarët na dhanë besimin e madh për të udhëhequr