INSTAT: Çmimet e prodhimeve në vend u rritën me 5.2%! Energjia e nafta mbajtën të lartë inflacionin e importuar

Luhatjet e vazhdueshme të çmimit të energjisë elektrike dhe të naftës në tregjet e huaja, rritën inflacionin e importuar në tremujorin e tretë të këtij viti.

Sipas të dhënave të INSTAT, çmimet e importit nga korriku në shtator u rritën me 0.7% krahasuar me vitin e kaluar, ku kontributi më i madh u dha nga rritja me 1% e çmimit të energjisë, dhe shtrenjtimi i produkteve të industrisë përpunuese me 0.7%, ku përfshihen veshjet, materialet e shtypshkrimit, produktet e naftës, pijet, apo medikamentet.

Ndërsa në raport me vjet janë ulur çmimet për produktet e duhanit me 3.8%, dhe ato të furnizimit me ujë, trajtimit të mbetjeve me 1.8% pasuar nga seksioni “Industri nxjerrëse” me 0,7 %.

Kurse në raport me tremujorin e dytë të vitit, indeksi u ul me 0.3%, duke dhënë sinjale për ulje të çmimeve në tregjet e huaja, pasi përveç energjisë elektrike të gjitha grupet e tjera janë me pak të shtrenjta.

Nga ana tjetër janë shtrenjtuar me 5.2% në krahasim me vitin e kaluar produktet e prodhuara në vend. Mallrat e industrisë nxjerrëse kushtuan 8.5% më shumë se vjet, ndjekur nga energjia elektrike me 6.4%, Industri përpunuese me 4,4 % dhe “Furnizimi me ujë e trajtimi i mbetjeve me 2%.

Sipas INSTAT, brenda industrisë përpunuese rritja më e madhe u regjistrua në aktivitetin “Shtypshkrimi dhe rigrupimi i mediave të regjistruara” me 19,8 %, pasuar nga aktivitetet “Përpunimi i produkteve ushqimore” me 11,7%.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë