Asnjë humbje jetë në 24 orët e fundit në vend, regjistrohen 7 raste të reja infeksioni me COVID-19! Arrihen 850 mijë vaksinime

Infektivi

TIRANË- Situata epidemiologjike në vendin tonë vijon të mbetet e stabilizuar. Në 24 orët e fundit nuk ka patur asnjë viktimë, ndërsa nga 2.692 testime kanë rezultuar pozitivë vetëm 7 qytetarë.

Një njoftim për mediat, Ministria e Shëndetësisë bën me dije se 7 rastet e infeksionit janë identifikuar në këto Bashki: 4 raste në Tiranë, 2 në Lezhë dhe 1 në Has.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 18 pacientë, ku 5 prej tyre janë në terapi intensive.

Numri i rasteve aktive në të gjithë vendin është 143. Ndërsa në 24 orët e fundit janë shëruar 9 qytetarë duke e çuar numrin e të shëruarve në 129.888 që nga fillimi i pandemisë.

Ndërkaq, Që nga fillimi i pandemisë, numri i personave të infektuar me COVID-19 në vend ka shkuar në 132.476, ndërsa numri viktimave ka shkuar në 2.454.

Pavarësisht numrit shumë të ulët të infeksioneve, Ministria e Shëndetësisë apelon për kujdes, duke i kërkuar qytetarëve që të vijojnë të respektojnë masat anti-COVID që janë në fuqi.

Statistika (16 Qershor 2021)
Raste të reja ditore        7
Të shëruar në 24 orë      9
Të shtruar në spitale      18
Humbje jete në 24 orë   0
Testime ditore                2,962
Testime totale            765,938
Raste pozitive             132,476

Raste të shëruara        129,888
Raste Aktive                  134
Humbje jete                  2,454

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Shkodër       43
Tiranë          41
Berat             15
Durrës          11
Lezhë           6
Elbasan        5
Gjirokastër    4
Korçë           3
Dibër             3
Kukës           2

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:28
Drejt arritjes së objektivit, arrihen 850 mijë vaksinime

Kur kanë mbetur edhe pak javë nga përfundimi i afatit përfundimtar për të arritur në 1 mln vaksina, deri më tani janë kryer 850 mijë vaksinime në total. Lajmi është konfirmuar nga Ministria e Shëndetësisë.

J.GJ./B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e mbeshtesni nismen Ballkani i Hapur krijuar nga Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Me 2 mina me telekomandë në çantë, gati për t'i shitur, bie në prangat e policisë 38-vjeçari durrsak në Lezhë! Arrestimi pas 3 javë hetimesh